Sihirli Ağaç Masalı

Bir zamanlar büyük bir ormanda yaşlı bir ağaç yaşarmış. Bu ağaç diğer ağaçlara benzemezmiş çünkü sihirli bir özelliği varmış. Yanına gelen insanların dilekleri yerine getirebilirmiş.

Bir gün ailesiyle birlikte pikniğe gelen bir çocuk yaşlı ağacın yanına gelmiş. Oyun oynadığı için yorgunluktan oturacak bir yer aramış. “Keşke oturabileceğim bir yer olsaydı” demiş. Bunu duyan yaşlı ağaç dallarından güzel bir oturak yapıp çocuğa vermiş. Çocuk gözlerine inanamamış. İsteğini yerine getiren ağacın sihirli bir ağaç olduğunu anlamış.

 Bu cömert ağaca çok teşekkür etmiş. Bir süre ağacın gölgesinde dinlenip ailesinin yanına dönmüş.

Aradan yıllar geçmiş küçük çocuk büyüyüp genç bir adama dönüşmüş. Sihirli ağacın yanına gelip bu sefer de

  • “Keşke bir evim olsaydı” demiş.

Yaşlı ağaç bir zamanlar çocuk olan genci tanıyıp isteğini yerine getirmiş. Gövdesinden ve dallarından vererek bir ev inşa etmiş. Genç adam bu şirin evi görünce yaşlı ağaca çok teşekkür etmiş. Artık onun da rahat edebileceği bir evi olmuş.

Aradan epey zaman geçtikten sonra genç adam, orta yaşlarına gelmiş bir yetişkin olarak tekrar ağacın yanına gelmiş.

Bu seferde ağaçtan en çok istediği dileğini yerine getirmesini istemiş.

  • “Keşke uzak denizlere yelken açıp dünyayı gezebilsem” demiş.

Her zaman kendinden vermeye hazır olan ağaç, bu sefer de adamın dileğini yerine getirmiş. Gövdesindeki tüm kabukları çıkarıp sağlam bir tekne yapıp adama vermiş. Adam bu ağaca nezaketinden dolayı çok teşekkür edip yeni maceralara atılmak için uzak denizlere açılmış.

Aradan epey yıllar geçmiş artık hem ağaç hem de adam çok yaşlanmış. Ağacın dalları ve yaprakları öyle azalmış ve zayıflamış ki kendisini zor taşıyormuş. Yaşlı adam kendisi gibi yaşlı ağaca bakıp

  • “Artık çok yaşlandım ve bu senden son dileğim olacak. Sırtımı yaslayacak bir dost istiyorum” demiş.

Artık yaprakları ve dalları azalıp, zayıflayan ağaç adamın son dileğini de yerine getirmiş. Onun için dinlenecek güzel bir yer yapmış. Yaşlı adam ağacın gövdesine oturmuş ve kendisine minnet duygusu içinde sırtını yaslamış.

Ağaç ilk defa adamla konuşmuş.

  • Yıllarca sana sahip olduğum her şeyi hiç düşünmeden verdim. Karşılığında senin gülen yüzünü ve dostluğunu kazandım bu benim için dünyadaki en büyük mutluluk demiş.

Adam ağacın kendisine olan derin sevgisini anlayıp çok teşekkür etmiş.

O günden sonra yaşlı ağaç ve yaşlı adam ömürlerinin sonuna kadar hep birlikte yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 8 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu