Sihirli Şeker Ormanı Masalı

Bir zamanlar ülkelerin birinde Damla adında minik bir kız yaşarmış. Damla şeker yemeyi çok sever, ne zaman dışarıya gitse annesinden istermiş. Annesi fazla şeker yemenin çok zararlı olduğunu söylermiş. Damla bunları dinlemek istemezmiş.

Günlerden bir gün damla annesi ile birlikte parka gitmiş. Parkta oyun oynarken pamuk şekeri arabası çocukların yanına gelmiş.

Damla rengarenk pamuk şekerleri görünce dayanamamış. Annesinden almasını istemiş. Annesi bu kadar fazla şeker yemenin başını iş açacağını söyleyip bir tane pamuk şeker almış. Damla afiyetle pamuk şekeri yemiş.

Akşam eve gelince Damla yemek yemek istememiş. Nedense iştahı yokmuş. Annesi yediği pamuk şekerden dolayı iştahının gittiğini söylemiş. Damla annesinin bu söylediklerini anlam verememiş.

Akşam olup yatağına yatıp derin uykuya dalmış. rüyasında şekerlerle kaplı rengarenk büyük bir ormana girmiş. Bu ormanda her şey şekerdenmiş. Pamuk şekerden ağaçlar, çikolatalı rengarenk çiçekler, meyveli şekerden mantarlar hatta evler bile pasta kremalı şekerlerden oluşuyormuş.

Damla gözlerine inanamamış. Hayalinde ne kadar şeker varsa buradaymış.

Damla daha fazla dayanamam bir o yandan, bir bu yandan alabildiği şekerlerden ne varsa hepsinden yemiş. Öyle çok yemiş ki biraz daha yerse artık kusabilirmiş.

Karnını şekerle dolduran Damla yorgunluktan, şekerden bir ağacın kenarında uyuyakalmış. Uyandığında gözlerine inanamamış. Çünkü Damla ihtiyar, ağzında dişleri olmayan, kambur ve çirkin birine dönüşmüş. Ne olduğunu anlayamıyorum Damla ağlamaya başlamış “nasıl bu hale geldim nasıl “demiş. Oradan geçen şapka takmış bir tavşan Damla’nın sesini duymuş.

  • Demek sen de şeker yemeyi çok seviyorsun öyle mi?” diye sormuş.

Damla “Evet ne olmuş yediysem” demiş.

Tavşan” Bütün şeker yemeyi seven çocuklar buraya gelir maalesef hepsi senin gibi yaşlı ve çirkin olur demiş.

Damla ‘Peki bu durumdan nasıl kurtulurum” diye sormuş.

Tavşan

  • Şu an bir rüyanın içindesin ama tekrar uyanınca şeker yemeyi bırakıp sağlıklı yiyecekler yemelisin. Böylelikle hem yaşlanmaz hem dişlerin dökülmez hem de gayet sağlıklı olursun demiş. Bu söylediklerimi yapmazsan gerçekten de yaşlı ve çirkin birisine dönüşürsün demiş.

Damla sabah olur olmaz rüyasından uyanıp korkudan hemen annesinin yanına gitmiş.

Annesine bundan sonra asla şeker yemeyeceğini, sağlıklı yiyecekler yiyeceğini söylemiş.

Annesi Damla’nın söylediklerine çok sevinmiş.

Damla O günden sonra hep sağlıklı beslenmiş şekerli gıdaları arada bir yese de çok tüketmemiş. Bu yüzden çok sağlıklı ve çok mutlu bir çocuk olmuş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 8 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu