Sinsi Necmi Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde uzak diyarlarda küçük bir oğlan çocuğu yaşarmış. Bu çocuk yaşıtlarına göre çok daha cin gibiymiş. İnsanları kandırır, paralarını alır sonra da bir daha yüzlerine bakmazmış. Köyde adı bu yüzden Sinsi Necmi’ye çıkmış.

Sinsi Necmi’nin annesi Türkan Hanım bir başına yapayalnız bir kadınmış. Köylerde inek sağar, sütüyle de para kazanırmış. Türkan Hanım her gün ağlarmış oğlu akıllansın diye ama fayda etmezmiş. Günlerden bir gün Sinsi Necmi yine sokakta parasını alacağı birini bulmuş. Tam ona gidip kandıracakken karşıda kurulan pazarı görmüş.

‘’İşte bu! Ne zamandır köye pazar kurulmuyordu, şimdi bu adamlardan ne para alırım ben!’’ diye düşünerek hızla pazara doğru koşmuş. Meyve satan bir adamın yanına geldiğinde alayla gülmüş. İçinden, ‘’Ben bu keriz adamdan ne para alırım be!’’ diye geçirmiş. Zavallı yaşlı adam, ilk defa köye geldiğinden Sinsi Necmi’yi tanımıyormuş.

‘’Ne istersin evladım?’’ diye sormuş yaşlı adam.

‘’Ağabey, senin ismin Muharrem mi?’’ diye soran Sinsi Necmi’nin aklında yine sinsi planlar yatıyormuş.

‘’Yok be oğlum, benim ismim Abdullah’tır. Neden sorarsın?’’

‘’Kusura bakma ağabey, karıştırdım. Şu karşıda domates satan adam ikide bir Abdullah diye biri varmış bu pazarda, yeni gelmiş, 2 dakika yanıma gelsin diye söylenir durur!’’

‘’Allah Allah! Ee, ben ne yapacağım şimdi? Tezgâhı da bırakıp gidemem ki!’’ Yaşlı amca telaşla etrafına bakmış.

‘’Ağabey, sen köyümüze yeni gelmişsin, buyur git. Ben bakarım tezgahına.’’ diyen Çakal Necmi, yaşlı amcayı kandırmış bile. Adamın arkasından giderken kahkaha atmış. Tezgâhın başına geçip tüm paraları yaşlı adam görmeden cebine atmış. Çaldığı yetmezmiş gibi bir de elma yiyeyim dediği an tezgâhın üzerinde elmalardan biri gözünü dikmiş Necmi’ye bakıyormuş.

‘’Utanmıyor musun sen çocuk! Yaşlı adamı kandırdın! O paraları zorla kazandı! Bir de beni yiyecek misin!’’ Sinsi, korkuyla geriye kaçmış. Gözlerine inanamamış.

‘’Ne diyorsun be sen!’’ diye elmaya çıkışmış Necmi.

‘’Yetti artık bu köye yaptıkların. Gününü göreceksin!’’ deyip elma gözlerden kaybolmuş. Şaşkınlıkla etrafına bakan Necmi bir anda arkasında hissettiği kuyrukla çığlık atmış. Elma resmen Necmi’ye ceza vermiş!

 Günlerce elmayı arayan Sinsi Necmi, köyde rezil olmuş. Gitmediği doktor kalmamış. Ertesi gün köyde kimden para arakladıysa tek tek gitmiş teslim etmiş. En son kuyunun dibinde başlamış ağlamaya.

‘’Allah’ım! Ne yaptım ben? Çok büyük hata ettim, bana yardım et! Bir daha kimsenin malına el sürmeyeceğim!’’ Bir anda kuyunun dibinde gördüğü elma ona gülümseyerek bakmış.

‘’Aferin, şimdi seni düzeltiyorum.’’ deyip ortadan kaybolmuş. Şaşkınlıkla ne olduğunu anlamaya çalışan Necmi, kuyruğunun gittiğini görünce sevinçten havalara uçmuş. O günden sonra bir daha kimsenin malına el sürmemiş, okula düzenli gidip gelmiş, büyümüş doktor olmuş!

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu