Şişman Tospik Masalı

Bir zamanlar ormanın derinliklerinde yaşayan iki şirin kaplumbağa varmış. Bu kaplumbağalardan birinin adı Tospik diğerinin adı Tombak’mış. Bu iki kaplumbağa çok iyi arkadaşmış. Günlerinin çoğunu birlikte geçirirlermiş.

Tombak yerinde duramayan hareketli herkese yardım etmeyi seven ve güler yüzlü bir kaplumbağaymış.

Tospik ise sabahtan akşama kadar yatmayı, ağzına ne bulursa atmayı, çok severmiş. Hiç hareket etmez kimseyle de görüşmek istemezmiş. Tek arkadaşı Tombakmış.

Tombak her sabah erkenden kalkıp sağlıklı bir şekilde kahvaltısını yapar sonra spor yapmaya gidermiş. Sonra diğer işlerini halleden Tombak bütün gününü çok verimli geçirirmiş.

Tospik’ in ise akşama kadar yaptığı tek şey yiyip içip yatmakmış.

Tombak arkadaşını yürüyüşe çıkarmak için çok uğraşıyormuş. ”Birlikte vakit geçiririz. Sen de hareket etmiş olursun” diyormuş. “Evde sürekli yemek yiyip yattığın için çok şişmanladın biraz gez de zayıfla” diyormuş.

Tospik “Gezip kendimi yoramam. Üstelik biz birer kaplumbağayız ne yapacağız hareket edip de” diyormuş

Bazen Tombak ile gezmeye çıkan Tospik hemen yoruluyormuş.

Gezerken ormanda gördüğü meyve, sebze, mantar ne bulursa yiyormuş.

Tombak Tospik’i uyarmış.

– Tospik bulduğun her şeyi yememelisin bu çok zararlı belki zehirli olabilirler demiş.

Tospik arkadaşının dediğine aldırış etmeden gördüğü mantarları ağzına atmış.

Bir ağacın altında dinlenmek için uzanmış. Aradan biraz zaman geçtikten sonra Tospik sancı çekerek uyanmış. Bir yandan kusan Tospik bir yandan ağlıyormuş.

Tombak ne olduğunu anlayamamış arkadaşına yardım etmek istemiş ama elinden hiçbir şey gelmiyormuş. O yüzden ormanda herkesin yardımına koşan Bilge baykuşun yanına gitmişler.

Olup biteni Bilge baykuşa anlatmışlar. Bilge baykuş Tospik için güzel bir ilaç hazırlamış. Bunu içen Tospik kendine gelmiş.

Bilge baykuş tospiğin yediği bir şeyden zehirlendiğini söylemiş. Çabuk geldikleri için çok şanslı olduklarını da söylemiş.

Yaptığı yanlışı anlayan Tospik bir daha asla bilmediği yiyecekleri yememiş. Bundan sonra artık o da Tombak gibi sağlıklı yiyecekler yemeye karar vermiş. Her sabah Tombak ile birlikte ormanda spor yapmışlar. Gün geçtikçe zayıflayan Tospik şişmanlıktan kurtulmuş. Böylece iki arkadaş uzun yıllar birlikte yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 9 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu