Söz Dinlemeyen Küçük Kızın Şelaleye Düşüşü Masalı

Bir varmış bir yokmuş…Şirin bir kasabanın birinde, yaramaz mı yaramaz bir kız çocuğu yaşarmış. Bu kız çocuğu annesine ve babasına karşı bir hayli asiymiş. Ne yazık ki, sözlerini hiçbir zaman dinlemezmiş. Onlar güzel güzel anlatsa da o her zaman küçük yaşında keyfine göre yaşamak istiyormuş. Bir de evden çıkarken annesine çok yalan söylüyormuş. Yalanını yakalayan annesi, bu duruma bir hayli üzülüyormuş.

Günlerden bir gün, annesinin yaptığı çörekleri sepete koyup, uzaktaki yaşlı nineye götüreceğini annesine söyleyerek, evden çıkmış. Ama elbette dürüst davranmamış. Neden böyle yaptığını anlamayan annesi, onun aklının başına gelmesini çok istemiş. Bu istek aslında dik başlı kızının başına kötü şeyler gelmemesi içinmiş. Anne ve babası kızın her dediğini yapsalar da özgür ruhu dur durak bilmiyormuş.

Küçük kız çörekleri içine koyduğu sepeti koluna asmış ve yola koyulmuş. Aslında önce niyeti yaşlı nineye gitmek olsa bile, içinden bir ses çılgınlık yapması gerektiğini kulağına fısıldamış. Şelalenin yanından geçerken, nineye gitmekten vazgeçip, şelalenin kenarında piknik yapmaya karar vermiş.

Şelalenin yanına gelip, piknik sepetindeki örtüyü açmış usul usul, buraya yerleşivermiş. Annesinin yaptığı çörekleri, büyük bir afiyetle yemiş. Yaz günü çok sıcak olduğundan, ayakkabılarını çıkarıp, şelaleye ayaklarını sokmayı çok istemiş. Öyle çok istemiş ki, heyecanla ayakkabılarını çıkararak, koşar adım şelaleye ilerlemiş. Bu sırada ayağı öyle bir kaymış ki, şelalenin içine yuvarlanıvermiş.

Bir onu kurtarsın diye, sesi kısılana kadar çığlık atmış. Etrafta kimse görülmüyor ve yavaş yavaş kıyıdan uzaklaşmaya başlıyormuş. Bu esnada uzaktan bir köylü amca, kızın çığlıklarını duymuş. Şelalede birinin bağırdığını görünce de hızla sese doğru koşmuş. Gördüğü manzara karşısında çok şaşırmış. Çünkü buraya girilmesi aslında yasakmış ama yasaklar bu kıza çok cazip geliyormuş.

Hemen suya dalmış ve kızı kurtarmış. Kız sudan aldığı gibi çimenlerin üzerine oturtmuş ve başlamış nefesini düzeltmesini beklemeye. Sonra burada ne aradığını, neden girilmesi yasak suya girdiğini, hepsini tek tek sormuş. Kız hepsini tekrar tekrar anlatmış. Anlattıkça da köylü amcanın uyarılarını dinlemek zorunda kalmış. Bir daha annesinin sözünden çıkmaması konusunda, bu olay kulağına çok büyük bir küpe olmuş.

Daha Fazla Masal İçin Çocuk Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu