Söz Dinlemeyen Tren Bobi Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak ülkelerin birinde yaşayan ve insanları sevdiklerine kavuşturmak üzere ülkeden ülkeye yolculuklar yapan trenler varmış. Bu trenler içerisinde yaramazlıkları ile dikkat çeken Bobi herkes tarafından çok sevilen sevimli bir trenmiş.

Bobi özellikle uzak mesafelere gitmeyi çok severmiş. Uzak mesafe yolculuklarında farklı yerler görmek ve farklı insanlar ile tanışmak onun için büyük bir keyifmiş. Yol boyu eşsiz manzaralardan geçerken manzaranın tadını yolcuları da doyasıya çıkarabilsin diye bu yollarda özellikle yavaşlarmış. Her gittiği yerde mutlaka daha önce tanışmadığı yeni bir arkadaş bulur ve onunla uzun uzun sohbet edermiş.

Bir gün yine uzun mesafe bir yolculuk işi çıkmış. Her zaman olduğu gibi Bobi bu işi seve seve kabul etmiş. Tüm yolcuları gardan alarak yolculuğa başlamak için sabırsızlanıyormuş. Tüm bakımlarını ve ihtiyaçlarını yaptıktan sonra garda konuklarını beklemeye başlamış. Kalkış vakti geldiğine tüm konuklarını alarak yola koyulmuş. Yolun keyfini çıkara çıkara giderken, yola çıkmadan önce daha önce bu yolu kullanarak gideceği yere giden tren abisinin ona yapmış olduğu uyarıyı hatırlamış.

Tecrübeli tren Bobi’ye yol boyu bir süre yüksek dağların olduğunu ve bu dağların tehlikelere söz konusu olabileceğini söylemişti. Bu dağları geçerken diğer tarafın manzarasının güzelliğine kapılmaması gerektiğini ve bu dağlık bölgeden mümkün olduğunda hızlı geçmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Bobi yol boyu keyifli keyifli giderken tam da abisinin bahsettiği yere gelmiş. Muhteşem bir manzara eşliğinde yolun keyfini çıkarırken abisinin sözünü ettiği hızlanma konusunu unutan Bobi kendini ve yolcularına büyük bir tehlikenin içine atmış. Yolu mümkün olduğunda hızlı geçmesi gerekirken, olabildiğince yavaş bir şekilde geçiyormuş.

Büyük bir gürültü ile manzaranın büyüsünden çıkan Bobi neler olduğunu anlamak için motorlarını durdurmuş. Bir ne görsün ki, dağdan kopan ve tren rayları üzerine düşen koca bir kaya parçası tüm yolu kapamış. Bobi şimdi tehlikenin boyutunu çok daha iyi anlıyormuş. Bu tehlikeli yolda ne kadar az kalınırsa o kadar iyiymiş.

Bu seferlik söz dinlemeyi unutan Bobi’nin yaşadıkları ona büyük bir ders olmuş. Bundan sonra ne kendini ne de yolcularını asla riske atmayacakmış. Uzun uğraşlar neticesinde açılan yoldan geçerek yolculuğunu tamamlayan Bobi başından geçenleri tren garındaki tüm tren dostları ile paylaşmış. Herkesin bundan iyi bir ders alması gerektiğini de özellikle vurgulamış. Söz dinlemeyen Bobi yaşayarak tecrübe ettiği olaylardan ders çıkarmış.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu