Sude’nin Orman Gezisi Masalı

Bir zamanlar ormanda gezmeye bayılan Sude adında küçük bir kız yaşarmış. Ormanda dolaşıp kitap okumayı ve dinlenmeyi, oradaki hayvanlara yem bırakmayı, onların üzerinde uzanıp mantarların kokusunu almaya bayılırmış. Bazen ormanda yetişen orman meyvelerinin tadına bakmayı çok severmiş.

Yine bir gün çok güzel bir sonbahar gününde ormanda geziye çıkmış. Yine değişik renkte mantarlara bakarken parmaklarının ucunda hafif bir yürüyüş sesi duymuş. Hemen arkasına, sağına, soluna bakmış ama kimseyi görememiş.

Bir süre sonra birtakım sözler duymuş.

  • Nereye koydum ben bunu az evvel buradaydı. Ah şimdi ne yapacağım”

Sude hemen bir ağacın arkasına saklanıp sesin nereden geldiğini tespit etmeye çalışmış. Bir süre sonra gördükleri karşısında hayretler içerisinde kalmış. Üzerinde şirin, pembe bir elbisesi olan, minik bir peri görmüş.

Peri bir çiçekten diğer çiçeğe atlıyormuş. Sude gözlerine inanamamış. Gözlerini ovuşturup tekrar bakmış. Ancak Peri onun yanına geldiğinde olanların gerçek olduğunu anlamış.

Sude tüm cesaretini toplayarak periyle konuşmuş.

  • Merhaba minik peri. Burada ne arıyorsun?”

Karşısında kocaman bir çocuk gören peri korkup çiçeğin üzerinden yere düşmüş.

Sude,

  • Merak etme sana zarar vermeyeceğim Sanırım bir şey arıyorsun sana nasıl yardım edebilirim?” demiş.

Peri ilk başta çok korksa da Sude’nin nazik sesine karşılık vermiş.

  • Ben bir orman perisiyim. Buradaki hayvanların zarar görmemesi için çalışıyorum. Ama şimdi elimdeki asamı kaybettim. Hayvanlar için kışın erken gelmesini engelliyordum. Ancak bazı yerler çok soğuk olmaya başladı. Bazı böcekler henüz kış için hazır değil. Bu onlar için çok erken ve benim bunu durduracak asam yok” demiş.

Ormanda defalarca kez gezen Sude buranın her köşesini çok iyi biliyormuş. Bu yüzden periye,

  • Merak etme minik peri senden çok daha büyüğüm ve  uzakları görebiliyorum. O yüzden asanı bulmana yardım edeceğim” demiş.

Ormanın her köşesini peri ile birlikte didik didik aramışlar. Ancak asa yer yarılmış da içine girmiş. Hiçbir yerde yokmuş. Sude’nin aklına bir fikir gelmiş. Saksağanların parlak şeyleri sevdiğini hatırlamış. Hemen bir saksağan yuvasına tırmanıp bakmış. Asa orada duruyormuş. Asayı alıp aşağıda bekleyen periye vermiş. Peri Asayı bulduğu için Sude’ye teşekkür edip tekrar görevinin başına dönmüş.

Sude de ormana ve burada yaşayan hayvanlara yardım ettiği için çok mutlu olmuş ve evinin yolunu tutmuş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Hikaye Oku Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu