Tamir Etmeyi Öğreniyorum Masalı

Küçük Tayfun ve babası bir gün markete gitmeye karar vermiş. Tayfun markete gitmeyi çok seviyormuş. Birbirinden farklı yiyecek ve içecekleri raflarda kendi seçerek canının istediğini almış. Eve geldiklerinde tüm bu yiyecekleri güzelce dolaba yerleştirmişler. Birkaç saat sonra sevdiği içeceği almak için dolaba doğru giden Tayfun dolabın çalışmadığını fark etmiş. Hemen babasına gidip dolabın bozulduğunu söylemiş. Babası önce kendi bakmak istemiş. Daha sonra bazı ayarlamalar yaparak dolabı eski haline getirmiş. Bunu gören Tayfun babasına çok imrenmiş. Tamir konusunda ustalaşmak istemiş.

Tayfun ve babası yine bir gün alışverişe gittiklerinde oyuncak bölümüne uğramışlar. Markette tamir setleri varmış. Tayfun bu setleri görür görmez hemen babasından istemiş. Babası da ona tamir etmeyi öğrenmesi için bu setlerden birkaç tane almış.

Heyecanla eve gelen Tayfun tamir setlerini teker teker açmış. Setlerin içinden çıkan parçalar plastik ve Tayfun’a zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış. Bu sayede anne ve babası güvenle Tayfun’un çeşitli tamir görevlerini yerine getirmesine izin vermiş. Tayfun önce oyuncak bir radyo tamir etmiş. Daha sonra mutfak gereçleri gibi bazı ekipmanların tamirini de yapmış.

Birbirinden farklı eşyaları tamir etmek Tayfun’a çok iyi gelmiş. Tayfun artık eline tableti almıyor ve tamir işiyle uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini unutuyordu. Babası ve annesi bunu gördükten sonra Tayfun’u doğru bir şekilde yönlendirmeye karar verdiler. Tayfun’un bu becerisini okuldaki beceri derslerine taşıdılar. Öğretmenine anlattığı var ve Tayfun okuldaki beceri derslerinde başarılı oldu.

Tayfun’un becerisini gören ailesi ona doğru yönlendirdiği için Tayfun büyüyünce büyük bir makine mühendisi olacaktı. Ailesinden destek olan Tayfun kendi becerisini özgürce kullanabildi. Ayrıca bu becerisi için elinden geleni yaptı. Tamir edip bir şeyleri yenilemek ve makinelerin çalışma sistemini anlamak Tayfun için büyük bir işti. Tayfun artık ne istediğini daha iyi biliyordu. Çünkü makineler konusunda usta olmak istiyordu.

Tayfun babasıyla araç tamir yapıyor, evdeki küçük ev aletlerini yeniliyor ve elektronik her eşyanın durumunu kontrol edebiliyordu. Keyifle yaptığı bu işi ilerleyen zamanlarda meslek haline getirebilecekti. Çünkü Tayfun makineleri çok seviyordu.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu