Tarafını Seçen Karınca

Bir zamanlar Nemrut adında gaddar bir hükümdar vardı. Bu hükümdar kendini ilah yerine koyardı. İnsanların yaşamasına ve ölmesine karar verdiğini iddia ederdi. Hz. İbrahim, hükümdar Nemrut’a karşı çıkardı. Onu diğer insanlardan bir farkının olmadığını söylerdi. İnsanlara Allah dışında kimseyi ilah olarak kabul etmemelerini tebliğ ederdi. Putları yok sayardı.

Bir gün Nemrut, Hz. İbrahim’i huzuruna çağırdı. Hz. İbrahim’e kendi dinlerine karşı gelmemesini söyledi. Hz. İbrahim bu söylenenlerin hiçbirini kabul etmedi. Her zaman yaptığı gibi bu söylenenlere karşı çıktı. Bu karşı çıkmayı gören Nemrut sinirlendi ve şehrin en yüksek tepesine daha önce hiç görülmediği kadar büyük bir ateş yaktırdı.

Yakılan ateş göklere kadar yükselecek derecedeydi. Hz. İbrahim’i ateşe fırlatmak için mancınık hazırlatıldı. Hz. İbrahim bu mancınık yardımıyla ateşe fırlatılacaktı. Bunu duyan bir karınca hemen harekete geçti. Ağzına doldurduğu su ile ateşe doğru yola çıktı. Karıncayı gören bir kaplumbağa dayanamayıp karıncaya sordu:

“Telaşlı telaşlı ağzındaki suyla nereye gidiyorsun böyle?”

Karınca, ağzındaki su dökülmesin diye suyu avuçlarının arasına aldı ve kaplumbağaya cevap verdi:

“Nemrut’un Hz. İbrahim için hazırlattığı ateşi duymadın mı?”

“Evet! Duydum da, ne olacak?”

“İşte o ateşi söndürmek için ateşe su taşıyorum.”

Kaplumbağa duydukları karşısında karnını tutarak gülmeye başladı:

“Sen, ateşin büyüklüğünü duymadın mı? Ağzındaki bir yudum suyla o ateşi söndüremeyeceğini bilmiyor musun?”

Karınca, kaplumbağanın yüzüne doğru sert bir bakış fırlattı ve ona cevap verdi:

“Ben, ağzımdaki bir damla suyla o ateşi söndüremem belki ama bu tavrımla tarafımı belli etmiş olurum.”

Kaplumbağa almış olduğu cevap karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Karıncanın bu kararlı ve inançlı duruşu karşısında karıncaya hayran hayran baktı.

Karınca, daha fazla vakit kaybetmeden tekrar yola çıktı ve Nemrut’un Hz. İbrahim için hazırlattığı o devasa ateşe doğru hızlı hızlı yürümeye başladı. Karınca, hak ve batıl mücadelesinde tarafını haktan yana olmakla belli etti. Karınca, ağzında taşıdığı bir damla suyla o devasa yangını söndürememiş olsa da doğru tarafı seçmekle zihinlerde yanan batıl ateşi söndürmüş oldu.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Dini Hikayeler

Kıssadan Hisse

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu