Tarla Kuşu ile Minik Yavruları Masalı

Bir Varmış bir yokmuş ilkbahar gelmiş çiçekler rengarenk etrafı süslemiş ağaçlar tomurcuk açmış. Yağmur taneleri yapraklarının üzerinden süzülürken Bütün kuşlar yumurtalarının üzerine oturup yavru çıkartırlarmış. Biraz tembellik etmeyi vaktinin çoğunu zevk ve eğlence için de geçirmeyi seven bir tarla kuşu bu en önemli görevini hatırlamak bile istememiş. Fakat yazın ortalarına doğru aklı başına gelmiş. Telaş içinde yumurtlamış ve kış gelmeden önce yavruların çıkmaları için Allah’a dua etmeye başlamış. Endişe ile geçen günlerinden sonra yavrular birer birer yumurtalardan çıkmışlar.

Artık sararmaya başlayan buğday saplarının arasına neşeli neşeli cik cik etmeye başlamışlar. Yavrular Biraz büyüyünce anne tarla kuşu onları yalnız bırakmaya başlamış tarlalara veya bahçelere gidip yavruları için yiyecek arıyormuş. Yaz mevsimi artık sona ermek üzereymiş. Yine günlerden bir gün anne tarla kuşu yuvadan ayrılırken yavrularına tarlaya gelip gidenlerin konuşmalarına dikkat etmelerini döndüğü zaman ona anlatmalarını söylemiş.

O gün tarlanın sahibi ve oğlu gelmişler ihtiyar adam buğdayları dikkatlice gözden geçirip oğluna buğdayların olgunlaştığını köydeki insanlara en kısa sürede ekinleri biçmek için yardıma gelmeleri gerektiğini söylememiz gerekiyor demiş.

Akşam olunca yuvasına dönen anne tarla kuşuna yavruları o gün bütün duyduklarını kelime kelimesine anlatmışlar.

Anne tarla kuşu yavrularına “Merak edecek bir şey yok. Daha birkaç gün burada yaşayabiliriz yalnız siz tarlaya gidip gelenlerin konuşmalarını yine bana söylemeyi ihmal etmeyin tamam mı ?”diye söylemiş.

Ertesi sabah anne tarla kuşu yuvasından ayrılmış Akşam olunca yuvasına döndüğü zaman yavrularını heyecan içinde bulmuş. İçlerinden birisi Bugün de yine o iki adamın geldiğini buğdaylara baktıklarına içinden ihtiyar olanının genç olana biçme zamanının geçtiğini söylediğini, köydeki insanların yardıma gelmediklerini yarın sabah tırpanları alıp kendilerinin yapması gerektiğini anlatmış.

Anne tarla kuşu ” yavrularım artık kendimize yuva yapacak başka bir yer arama zamanı geldi demiş. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum demiş.”

Akşam olup hava kararmaya başlamış olmasına rağmen hep beraber uzaklara göç etmişler. Anne tarla kuşu başına geleceklerini anlayıp yavrularını böylelikle tehlikeden uzak tutmuş.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu