Tatlı Domatesin Yolculuğu Masalı

Bir zamanlar uçsuz bucaksız bir tarlada yaşayan tatlı bir domates varmış. Bu domatesin yaşadığı tarlada pek çok sebze ve meyve de yaşarmış. Domatesin yakın arkadaşı olan çilek ve patates, domates ile keyifli zaman geçirmeye bayılırmış. Ta ki o güne kadar. Tarlada hasat zamanı gelince bütün meyve ve sebzeler, çiftçiler tarafından toplanmaya başlamış ve en iyi arkadaş olan çilek, domates ve patates ayrılmak zorunda kalmış.

Hasat zamanından sonra farklı yerlere götürülen bu üç yakın arkadaş, birbirlerini çok özlemiş. Kavuşmak için neler yapabileceklerini düşünmüş. Domatesin aklına çok parlak bir fikir gelmiş:

-Eğer arkadaşlarımın konulduğu kamyonu bulabilirsem kendi kutumdan çıkıp onları kolayca takip edebilirim.

Bu düşünce ile birlikte kutusundan çıkan domates, yakın arkadaşlarını bulmak için kamyonları gezmeye başlamış. Çileğe çok benzeyen bir meyveyi çilek sanmış ve bu kamyonu takip etmeye başlamış. Uzun bir yolculuk sonunda kamyon durmuş ve çiftçiler meyveleri indirmek için arabadan inmiş. O sırada domates de arkadaşı çileğin yanına gitmiş. Bir de ne görsün! Takip ettiği kamyonda çilek değil ahududu varmış.

Arkadaşını göremeyen domates çok üzülmüş. Bunun üzerine ahududuya arkadaşlarının nerede olduğunu sormuş. Ahududu ise, “Onlar farklı bir kamyonla daha uzak bir tere götürüldü. Sanırım manavda küçük çocuklar için satılacaklar.” demiş. Bu haberi alan domates, artık her şey için geç kaldığını düşünmeye başlamış.

Üzgün bir halde kamyondan ayrılan domates, arkadaşlarını kaybettiği için ağlamaya başlamış. En iyisi yollara düşüp beni götürecekleri yere gitmek diye tekrar yollara düşmüş. Biraz ilerledikten sonra karşıdan kendisine doğru koşan bir şeyler görmüş. Yoksa, çilek ve patates miydi o?

Evet evet, en yakın arkadaşları olan çilek ve patates, domatesi bulmak için yollara düşmüş. Domates o zaman anlamış ki hayattaki en yakın arkadaşları kesinlikle çilek ve patatesmiş. Çünkü ne kadar zor durumda olurlarsa olsunlar birbirlerini kurtarmak için çabalamışlar. Bu neşeyle arkadaşlarına doğru koşan domates, onlara kocaman sarılmış ve üç arkadaş bir daha ayrılmamak üzere yaşamaya başlamışlar.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu