Tavşan Annenin Ejderha Yavrusu

Bundan çok eski zamanlarda anne ejderha yumurtalarını yuvasında bırakmış ve yiyecek aramaya çıkmış bu sırada esmeye başlayan sert rüzgar yumurtaları sarsmaya başlamış. Yumurtalardan biri sert esen rüzgara dayanamamış ve yuvadan aşağı düşmüş. Düştüğü yerde yumurta çatlamış ve içinden minicik çok sevimli bir ejderha yavrusu çıkmış. Oradan geçmekte olan bir tavşan yavruyu titriyor ve aç görünce dayanamamış yanına almış. Ejderha yavrusuna güçlü adını veren tavşan onu yuvasına götürmüş ve sanki kendi yavrusu gibi bakmaya başlamış. Ona süt içirmiş, topladığı havuçları, bitki köklerini yedirmiş. Tavşanın çok iyi baktığı Güçlü kısa zamanda serpilmeye başlamış. Tavşanı annesi bilen ejderha Güçlü tıpkı onun gibi zıplıyor ve hiç yanından ayrılmıyormuş. Güçlü bir gün tavşan annesi yokken yuvadan ayrılmış ve ormanda dolaşmaya başlamış.

Bu sırada oralarda dolaşmakta olan asıl annesi olan ejderha yavrusunu görmüş. Hemen yavru ejderhanın yanına gitmiş ve kucaklamak istemiş “Oğlum seni çok aradım nerelerdeydin” demiş. Güçlü bu yabancı dev kuşa bakmış ve “Sen kimsin bana neden yavrum diyorsun” demiş. Ejderha da “Oğlum  ben senin gerçek annenim, sen daha yumurtadayken yuvadan düştün kayboldun, seni çok aradım ama bulamadım şükürler olsun sonunda buldum işte” demiş. Tavşanı annesi bilen Güçlü ejderhanın sözlerine inanmak istememiş. Bu sırada ona annelik yapan tavşan yanlarına yaklaşmış. Ejderha ağzından alevler fışkırtarak tavşana “Sen benim yavrumu çaldın. Hırsız!” diye kükremiş. Tavşan korkmuş ama yine de geri adım atmamış. “Hayır ben kimsenin yavrusunu çalmadım. Onu yerde buldum çok küçük ve çaresiz görünüyordu. Baktım besledim” demiş. Güçlü bu sırada gerçek annesinin ejderha olduğunu anlamış. Güçlü buna rağmen tavşanın yanından ayrılmak istememiş. “Ben tavşan annemle kalacağım onu seviyorum ben” demiş. Buna çok sinirlenen ejderha tavşanı yemek için bir adım atmış. Güçlü hemen tavşan annesinin önüne geçmiş “Önce beni ye o zaman” demiş. Tavşan anne Güçlüye dönmüş ve “Yavrum bende seni çok seviyorum ama sen büyüdüğünde sana bakamam. Annenle git istersen” demiş. Güçlü “Hayır gitmiyorum ben bir ejderhaysam bende böyle büyük olacağım. O zamanda ben seni korurum” demiş. Bu sözler tavşan annenin gözlerinin dolmasına neden olmuş. Ejderhaya dönerek “Güçlü benimle kalacak önemli olan dünyaya getirmek değil bakıp büyütmek. Ben evladımı seviyorum ondan ayrılmayacağım istersen beni yiyebilirsin ama kararım değişmeyecek” demiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Uçmak İsteyen Araba Dolly Masalı

Bunun üzerine ejderha anne ne yapması gerektiğini düşünmüş. Kararını vermiş ve tavşan anne ile kendiyle gelmek istemeyen oğluna şu şekilde cevap vermiş. “Güçlü yavrum ben senin bu davranışını çok takdir ettim. Seni bakıp büyüten tavşan annene vefasızlık yapmadın. Onun yanında kal ama beni de unutma, ben her gün seni görmeye geleceğim. Ayrıca ikinizi de kötülüklerden koruyacağım”. O günden sonra ejderha ve tavşan arkadaş olmuşlar. Ormandaki diğer hayvanlar onların arasında ki bu dostluğu şaşkınlıkla izliyormuş. Güçlü ise tavşan annesi ve ejderha annesi ile birlikte olmaktan çok mutluymuş. Onlar mutlu yaşamaya devam ederke  n bizim masalımızda burada bitmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu