Tavşan ve Sincap Masalı

Günümüzden çok uzak zamanlarda, verimli topraklarla dolu bir ülke varmış. Yeşilliği bol, ağaçları sık ve hayvanları sevecen olan bu saklı ülkenin sakinleri birbirleri ile uyum içerisinde yaşarmış. İnsanlar birbirinden türlü ekini yetiştirir, satar ve bu şekilde geçimini sağlarmış. Ülkenin verimli topraklarında buğdaydan pamuğa, binbir çeşit sebzeden meyveye kadar birçok mahsül yetiştirilirmiş.

Bu ülkede yaşayan tavşanlardan birisi olan Boncuk, her gün yaptığı gibi gezintiye çıkmış. Boncuk, sabahları uyandıktan sonra karnını doyurmak için sık sık ormanlarda, çalılıklarda, geniş arazilerde gezintiye çıkarmış. Bu kibar, sevecen, zeki ve arkadaş canlısı tavşanın gezintileri, küçük midesini dolduracak yiyecek bulana kadar sürermiş.

Boncuk yine bir gün gezinirken, yumuşak çalılıkların arasından bir ses duymuş. İlk önce bu sesin kaynağını öğrenmekte zorluk çeken Boncuk ürkmüş. Kendi güvenliği için endişe eden Boncuk bir an önce kaçmak ve kurtulmak istemiş. Fakat sesin gitgide yükselmesi ile birlitke merakı da artmış.

Merakına yenik düşen Boncuk, çalılıklara doğru yavaş yavaş yürümeye başlamış. Sesin neyden çıktığını merak eden Boncuk, temkinli ve yavaş bir şekilde çalılıkların arkasına geçmiş. Sesin bir sincaptan geldiğini gören meraklı tavşanın içi rahatlamış ve korkusu geçmiş. Fakat Boncuk, sincabın yaralandığını görünce telaşlanmaya başlamış.

Sincabın yarası gittikçe kötüleşmekte, gittikçe daha fazla kan akmaktaymış. Sincaba yardım etmek için ne yapabileceğini bulmaya çalışan Boncuk, yakındaki pamuk tarlalarından biraz pamuk toplamaya karar vermiş. Hızlıca pamukları toplayıp geri dönen Boncuk, birkaç çalıyı da kullanarak, sincabın yarasını pamukla sarmış ve çalılarla da sıkıca sabitlemiş.

Sincabın yarası bu sayede hafiflemeye başlamış. Acısı da geçmeye başlayan sincap da esasında yiyecek aramak için bir gezintiye çıkmış olduğunu söylemiş. Buralara gelene kadar topladığı fındıklardan, lezzetli ve bereketli yemişlerden Boncuk’a da ikram etmiş. Sincap ve Boncuk, serin ve yumuşak çalılıkların arasında güleç bir şekilde sincabın topladığı yiyecekleri yemiş.

Bu günkü gezintisinde yaralanan sincap, Boncuk sayesinde hızla iyileşmiş. Bu sakin ve huzurlu ülkenin iki hayvanı böylece arkadaş olmuş.  Sincabın cömertliği, Boncuk’un da yardımseverliği her ikisinin de sadık bir arkadaş edinmesine yardımcı olmuş.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu