Tembel Güzel Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir yerler de… Bir varmış, bir yokmuş… Çok uzaklarda bir köyde yaşayan bir çift varmış. Bunların bir gün kızları doğmuş. O gün o kadar mutlu olmuşlar ki o ve günden sonra kızlarını el üstünde tutmuş, hiç ama hiç incitmemişler. Kız da çok Mutki büyümüş. Annesi ona hiç bir iş göstermiyor, yemeğini bile elleri ile yediriyormuş. Kız da hiç bir iş bilmeden büyümüş. Gün gelmiş bu kız, kocaman bir genç kız olmuş. İşin kötü yanı hiç bir işten anlamıyormuş. Sabah uyanıp yemek yedikten sonra, yine yatıyor, bütün günlerini böyle geçiriyormuş. Çok güzel bir kızmış. Bundan dolayı adı tembel güzel olarak kalmış.

Tembel kız bir gün evlilik çağına gelmiş. Annesi babası başta onu kimselere vermek istemeseler de daha sonra bir ormancı ile evlendirmişler. Her gün ormancı ormana gidiyormuş. Tembel güzel de uyanıyor fakat bütün gün hiç bir iş yapmıyormuş. Bu kız o kadar üşengeçmiş ki bazen yerinden bile kalkmazmış.

Günler böyle gelip geçiyormuş. Bir gün yine ormancı kocası ormana odun kesmeye gitmiş. Orada bir kaz görmüş ve onu da avlayıp, eve getirmiş. Karısına akşama bu kazı güzelce pişir demiş. Kız yerinden kalkmayınca, mutfağın kapısını kapatmamış. Biraz zaman geçtikten sonra, kız mutfaktan sesler duymaya başlamış. Yine de kalkıp ne oluyor diye hiç bakmamış. Mutfağın kapısını açık gören bir tilki kimse içeri gitmeyince, kazın hepsini yemiş. İçeride kızı görmüş.

Yemeğini yedikten sonra kızın olduğu odaya girmiş. Tembel güzel, “ Sen mutfağın kapısını açık bırakmıştın, ben de karnımı doyurdum, teşekkür ederim” demiş. Hiç böyle yerinden kalkmayan insan da görmedim demiş. “ Seni çok sevdim, daha çok gelirim ben buralara” demiş. Hatta ona bir de türkü söylemiş. Tembel kız hiç bozuntuya vermemiş, hatta hiç bir şey de dememiş. Gelmiş akşam vakti çatmış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Yıkanmayı Sevmeyen Çocuk Masalı

Ormancı ormandan kazı yeme hayali ile eve gelmiş. Karısına hemen kazı sormuş. Pişirmediğini anlamış. Tembel güzel, hala sabah oturduğu yerden kalkmamış. Tembel kız bir süre sonra bir tilkinin kendisi ile konuştuğunu hatta ona türkü bile söylediğini, büyük şaşkınlıkla kocasına anlatmış. Ormancı karısına çok kızgınmış. Biraz da anlattıklarına şaşırmış. Kocası ona bu şekilde tembel bir yaşantı sürerse, daha çok şaşıracağı şeyler olacağını söylemiş.

Yıllardır yerinden bile kalkmayan bu tembel güzele, bu olay bir ders olmuş. Bir daha tembellik yapmayacağına, kocasına söz vermiş. Artık günler daha hızlı geçiyor, o tembel kız her gün güzel yemekler yapıyor, bahçeyle ilgileniyor hatta yaşlı anne ve babasına bile yardım etmeye gidiyormuş. Annesi babası da bu duruma çok sevinmiş ve o günden sonra, çok mutlu bir hayatları olmuş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu