Tilki ve Sincap Masalı

Bir varmış bir yokmuş, şehirlerden, kentlerden, köylerden, bütün insan yerleşim yerlerinden çok uzakta, henüz keşfedilmemiş bir diyar varmış. Birbirinden farklı hayvan halklarının birbirleri ile rekabet içinde yaşadığı, diyara sahip olmak için daima rekabet halinde olduğu bu diyarda savaş hiç bitmezmiş.

Savaşlar durmadan devam ederken, Sincap halkı, ne yapıp edip kendi canlarını kurtarmak derdindeymiş. Zira diyarın yönetimini ele geçirmek isteyen Tilki halkı, buldukları bütün canlıları öldürerek ortadan kaldırmaya niyetliymiş. Sincap halkının küçük bir üyesi olan Fıstık, saklanmak için güvenli ve gözlerden uzak bir yer aramak için yola koyulmuş.

Arkadaşlarından ve ailesinden uzakta olan Fıstık, saklanabilecek bir yer bulmak için, tehlikeli ve gizemli olduğu söylenilen ormana gitmiş. Saklanabilecek başka bir yer bulamayınca geldiği bu orman, söylenenlere göre binbir türlü efsane ve büyü ile korunmaktaymış. Zalim ve korkusuz Tilki halkı bile bu ormana girmeye cesaret edemezmiş. Ormana girdikten sonra ne yapacağını bilemeyen Fıstık, tedirgin bir şekilde etrafını izleyerek ilerlemeye başlamış.

Fıstık ormanda gezinirken, ne yapacağını bilemezken, bir tilki ile karşılaşmış. Çok korkan Fıstık, tilkinin de kaçmakta olduğunu, ne yapacağını bilmediğini ve kendisine zarar vermek istemediğini fark etmiş. Yüksek bir ağaca çıkmış ve tilkiyi izlemeye kovulmuş. Bu tilki diğerlerinden farklıymış. Diğerlerine nazaran tedirgin ve ürkek davranışları varmış. Taşıdığı kocaman borusu ise Fıstık’ın daha önce hiç görmediği türden bir cisimmiş. Nihayet bu tilki ve Fıstık, aynı tehlikeden kaçmalarının gölgesinde dost olmuş.

Tilki, bu boruyu kullanarak savaşı ve yıkımı durdurma planını sincaba anlatmış. Boruya başka bir dünyadan gelen bir cisimmiş gibi bakan Fıstık, borunun çok uzaklardaki bir insan yerleşiminden tilki  tarafından kaçırıldığını öğrenmiş. Tilkinin planı, bu boruya üfleyerek, zalim Tilki halkının daha önce duymadığı bir ses çıkarmak ve bu bölgeden gitmelerini sağlamakmış.

Ertesi gün bu garip boru nihayet üflenmiş. Yüksek bir noktaya çıkan tilki ve Fıstık, borunun üflenmesiyle savaşın durmasına şahitlik etmiş. Bütün orman halkı borudan çıkan bu gizemli sesin ne olduğunu merak etmiş. Nihayet Tilki halkı korkup kaçmış, savaş bitmiş ve sonralarında tekrar evlerine dönen orman halkı mutlu mesut yaşamış.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu