Tontiş ve Yeğenleri Masalı

Çok Eski zamanlarda, yemyeşil ağaçların olduğu bir köyde, güzel mi güzel bir aile varmış. Bu ailenin ortak paydaşı tontiş diye nam salan Aysel’miş. Aysel ve 4 yeğeni her gün kırlarda, çimenlerde gezer, mutlu mesut bir hayat sürermiş…

Tontiş yeğenlerine çok güzel hediyeler alırmış. Yeğenlerde hediye aldıkları için çok mutlu alırlarmış.  Özellikle en büyük yeğen Cansu, diğerlerine göre daha olgun için olduğu hep teşekkür edermiş. Kardeşlerine ve kuzenlerine de teşekkür etmeyi o öğretmiş. Aynı zamanda Tontişle dedikodu yapar, en önemli ve büyük sırlarını da ona anlatırmış. Kısacası kardeş gibilermiş…

Bir gün 4 yeğen aralarında anlaşmış, tontişe çok güzel bir hediye alacaklarmış. Ne alacaklarına karar verememişler ama. Düşünmüşler düşünmüşler bulamışlar. Köyün ileri gelenlerinden Nazar dedeye akıl sormaya karar vermişler. Nazar dede köyün muhtarıymış. Her konu hakkında bir bilgisi varmış bu dedenin.

Çocuklar hep bir ağızdan ‘’ Biz tontişe hediye alacağız, ne alalım?’’ diye sormuşlar. Nazar dede düşünmüş düşünmüş…  ‘’O’na öyle bir hediye alın ki, sizi ne kadar değer verdiğinizi anlasın. Hatta bir şey almayın kendiniz yaratın. Mesela ona güzel bir şiir yazın, güzel sözler söyleyin’’ demiş.

4 yeğen çok iyi anlaşırmış. Her zaman birlikteymiş. Ama yanlarında tontiş olduğu zaman kendilerini güvende hissederlermiş. Yoksa üzülürlermiş. Tontiş de her fırsatta onların yanına gelirmiş. Gündüzleri çalıştığı için sadece akşam saatlerini ayırabiliyormuş.

Bir akşam Tontiş eve geç gelmiş. Yeğenler beklerken uyuyakalmışlar. Canlı çok sıkılmış tabii tek başlarına oldukları için. Ne yapsak ne etsek diye düşünmüşler. Hediye vermeye karar vermişlerdi ki, güzel bir hediye hazırlamışlar.

Aslında yeğenler uyumuyormuş, uyuya taklidi yapmışlar. Tontiş eve geldiği zaman bir anda ayağa fırlamışlar ve seni çok seviyoruz tontiş diye bağırarak sarılmışlar. Tontiş o kadar mutlu olmuş ki, yok böyle bir mutluluk.

Sonrasında da bir güzel Tontiş’in hazırladığı yemekleri yemişler. Tontiş yeğenlerine en güzel yemekleri hazırlamış. Tatlılar yapmış. Günü çok verimli bir şekilde geçirdikten sonra birlikte uyumaya dalmışlar.

Her gün aynı şeyi yapmışlar. Her akşam bir araya gelip sarılmaya başlamışlar. Her defasında da aynı mutluluğu yakalamışlar. Aslında mutluluğun ne kadar basit, ne kadar kolay olduğunu işte o zaman anlamışlar. İnsanlar mutlu olmak için çok fazla arayış içinde. Ama aslında mutluluk tamamen insanın içinde. Yaptıkları hareketlerde. Bu nedenle masalımız size örnek olsun.

Eğer ki siz de mutlu olmak istiyorsanız kim varsa sevdiğiniz etrafınızda hepsine sarılın. Sarılmak en güzel terapidir. En güzel duygular sarılınca ortaya çıkar. En güzel hisler ancak sarılınca gerçek olur. Bu şekilde yaşamak, buna göre davranmak gerekir. Güzel duygular ve hayaller vardır insanlar için. Bunların hepsini masallarda bulabilirsiniz.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu