Tövbe

Büyük sahabe Ebu Said Resulullah’ın (a.s) şöyle anlattığını ifade etti. Sizden daha önce yaşamış olan bir kişi vardı. Bu kişi tam 99 kişiyi öldürmüştü. Bu kişi yeryüzünde yaşayan en bilgi kişinin kim olduğunu sordu. Yaşayan kişiler o adama bir rahibin olduğunu söylediler. O adam rahibin yanına giderek 99 kişiyi öldürdüğünü ve tövbe etmek istediğini söyledi. Ve rahibe sordu. Bu kadar kişiyi öldürdüm acaba benim tövbe edip bağışlanma ihtimalim var mıdır, dedi.

Rahib Cevap Verdi
Rahip adama şöyle cevap verdi. Hayır sen çok kişiyi öldürdün dedi. Bunun üzerine 99 kişiyi öldüren adam rahibe öldürüp öldürdüğü adam sayısını 100’e çıkarttı. Adam orada yaşayanlara başka bir bilge adamın olup olmadığını sordular. Oradaki kişiler ise Alim olan bir kişinin olduğunu söyledi. O adam alim olan kişinin yanına gitti. Rahibe sormuş olduğu sorunun aynısını alime sordu.

Alim Adama Cevap Verdi
Evet sen tövbe edebilirsin. Allah ile senin tövben arasına kimse giremez dedi. Adam geri dönerken yere düştü ve öldü. Adamın ruhunu rahmet meleklerinin mi yoksa azap meleklerin mi alacağı konusunda melekler ihtilaf yaşadılar.

Rahmet Melekleri Cevap Verdi
Adamın tövbe ettiğini söylediler.
Azap Melekleri Karşılık Verdi
Bu adam zalim ve hiçbir hayrı yoktur dediler.
Hakem Melek Cevap Verdi
Melekler böyle tartışırken insan suretinde bir melek geldi ve hakem oldu. Adamın çıktığı yer ile öldüğü yer arasının ölçümü yapıldı. Gitmek istediği yer adamın iyilerin olduğu yer çıktı ve adamın ruhunu rahmet melekleri aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu