Trafik Kurallarını Öğrenen Küçük Buse Masalı

Buse ve ailesi bir gün tatil için yola çıkmadan önce hazırlık yapmaya başlamış. Hazırlık sırasında Buse en sevdiği oyuncaklarını yanına almış. Babası ve annesi valizleri bagaja yerleştirdikten sonra yolculuk sırasında çocuklarına trafik kurallarından bahsetmiş. Uzun bir yolculuk olacağı için herkesin kemerini takması gerektiğini söylemişler. Buse bu anlatılanlara pek fazla kulak vermemiş. Başına geleceklerden haberdar değilmiş.

Buse ve ailesi yaklaşık 6 saat sürecek yolculuk sırasında yanlarına yiyecek almak için bir markette durmuş. Marketten çeşitli yiyecekler olan Buse ve ailesi arabaya binmiş. Daha sonra uzun yolculuk başlamış. Yolculuk sırasında Buse oyuncaklarıyla oynarken rahat edememiş ve kemerini çıkarmış. Annesi ve babası önde oturduğu için bu durumu fark etmemiş. Fakat yaptığının ne kadar yanlış olduğunu kısa süre sonra anlayacakmış.

Anne ve babası yolculuğun yarısına geldiklerinde Buse seslenmişler ve Buse’nin uyuduğunu görmüşler. Buse yolculuk sırasında uyuya kalmış. Kısa süre sonra yol çalışması bulunan bir alandan geçmişler. Yol çalışmasının olduğu yerden geçerken araç lastikleri zarar görmüş. Araç ilerlerken babası bir anda fren yapmak zorunda kalmış. Buse ise kafasına çarparak bir anda acı içerisinde bağırmış. Annesi ve babası hemen Buse bakmışlar. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan Buse kemer takmadığına çok pişman olmuş.

Anne ve babası Buse’nin arkada otururken kemer taktığını düşünüyorlarmış. Fakat Buse kemerini çıkardığı için kafasını kapıya vurmuş. Çok fazla canı acımamış ama Buse çok korkmuş. Bu durumun daha kötüsü ile karşı karşıya kalabilirmiş. Anne ve babası Buse’ye bazı kuralları tekrar anlatmak için mola vermiş. Verdikleri bu mola sırasında Buse’yi detaylı şekilde bütün trafik kurallarını anlatmışlar.

Buse ise bir daha asla kemerini çıkarmayacakmış. Her ne kadar hafif bir çarpma olsa da Buse anne ve babası tedbir amaçlı çocuklarını hastaneye götürmüşler. Hastaneden herhangi bir sorun yaşamadan ayrılmışlar. Ama bu durum Buse için bir ders olmuş. Her araca bindiğinde kemerini takar ve takmayanları ise uyarmış. Buse diğer trafik kurallarına da küçük bir kitapçıktan okuyarak tüm kuralları hakim olmuş. Bu küçük kitapçık yolculuk sırasında babasının ona hediyesiymiş. Bu güzel hediye sayesinde trafik kurallarını öğrenmiş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu