Uçmak İsteyen Araba Dolly Masalı

Çok eski zamanlarda birbirinden güzel ve renkli arabaların yer aldığı bir ülke varmış. Kırmızı, yeşil, ışıklı ve parlak arabalar her gün birbirleri ile yarış edermiş. Burada yaşlı arabalar olduğu gibi küçük yaşta arabalar da yaşarmış. Ülkede hiç olmayacak hayaller kuran bir araba varmış. Dolly hiç diğer arabalar gibi değilmiş. Sabah erkenden kimsecikler motorunu çalıştırmadan kendi kendine bazı gizli denemeler yaparmış. Zaten çok erken saatte dışarı çıkmasının nedeni yaptığı denemeleri kimseye göstermek istememesiymiş.

Bir gün Dolly’den şüphelenen arkadaşı Mol onu takip etmeye karar vermiş. Yine çok erken saatlerde evinden çıkan Dolly her zaman deneme yaptığı alana gelmiş. Mol de sessiz sedasız hızını azaltarak onun yanına gelmiş. Mol, Dolly’nin yaptıklarını hayretle izliyormuş. Dolly hızlıca yukarıdan aşağıya geliyor. Kendini yukarıya doğru havalandırmak için uğraşıyormuş. Mol ilk önce onun ne yaptığını anlamamış. Sonra yanına gidip olan biteni sormaya karar vermiş.

  • “ Dolly, sevgili arkadaşım benim ben Mol. Kusura bakma seni buraya kadar takip ettim. Peki, ne yaptığını sorabilir miyim acaba?” diye sormuş.
  • “Şeyyy… Peki, sen beni nasıl gördün ki? Neden buraya geldin ki? Ben bütün çalışmalarım bitip zafere ulaşınca sana sürpriz yapacaktım” demiş.
  • “ Ne yapmaya çalıştığını çok merak ettim. Her gün sabah erkenden evden çıktığını görünce seni takip ettim. Söyler misin acaba sen burada ne yapıyorsun?” diye sormuş.
  • “Söylerim ama sakın kimseye söyleme” demiş Dolly. Mol’e heyecanlı gözlerle bakarak “Ben uçmaya çalışıyorum” demiş.
  • Mol, kendini tutamayıp gülmüş. “Nee! Uçmak mı? Dolly sen galiba bir araba olduğunu unutuyorsun canım arkadaşım. Bizim sanki kanatlarımız mı var? Nasıl uçabiliriz ki? Bu da nereden aklına geldi?”  diye sormuş.
  • “ Benim bir hayalim var. Bir gün mavi gökte bir kuş misali en yükseğe doğru uçacağım”.

Mol, kahkaha atarak Dolly’nin yanından ayrılmış. Dolly hayalinden hiç vazgeçmiyormuş. Her gün hiç bıkıp usanmadan uçmak için çalışıyormuş. Bir ay, iki ay, üç ay, altı ay derken Dolly bir türlü uçmayı becerememiş. Her gün sabah erkenden çıkan Dolly o gün hiç evden çıkmamış. 1 hafta geçmiş hala evden çıkmak istemiyormuş.

Mol, arkadaşını çok merak etmiş. Hasta olduğunu düşünmüş. Dolly’nin evine gitmiş. Bir de bakmış ki Dolly öylece durup üzüntülü bir şekilde sessizce etrafa bakıyormuş. Arkadaşının neden böyle olduğunu anlayan Mol’un aklına çok parlak bir fikir gelmiş. Mol bir gecede sabaha kadar uğraşmış Dolly’e bir çift kocaman kanat yapmış. Mol, bagajına kanatları koymuş ve arkadaşının evine gitmiş. Dolly’e kanatları göstermiş. Kanatları gören Dolly’nin gözleri parlamış. Hemen Dolly’nin arabasının kenarlarına kanatları takmışlar. Dolly hızlıca arabayı sürüp havalanmaya çalışmış. Bir de bakmış ki havada adeta bir kuş gibi süzülüyormuş. Arkadaşının hayalinin gerçek olduğunu gören Mol çok sevinmiş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Türk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. 7 yasındaki oğlum Arel, masalın ilk bölümünü kendisi okudu. Devamını da uyuması için ben okudum. O sırada kardeşi Eliz de geldi ve masalı onun için de özetledim. İkisi de masalı cok begendi 🫶

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu