Utangaç Kaplumbağa ile Kelebek Masalı

Bir zamanlar ormanın derinliklerinde küçük bir kaplumbağa yaşarmış. Bu küçük kaplumbağa çok yalnızmış.  Günlerini yemek arayarak ve ormanda dolaşarak geçirirmiş.

Küçük kaplumbağa bir gün ormanda yiyecek ararken renkli kanatlarıyla uçan bir kelebeğe rastlamış. Kelebek küçük kaplumbağanın sert kabuğuna konup ona selam vermiş. Ancak küçük kaplumbağa çok utangaç davranmış. Kelebekle nasıl konuşacağını bilmiyormuş. Ama kelebek çok dost canlısıymış. Küçük kaplumbağa ile konuşmaya devam etmiş.

  • Merhaba küçük kaplumbağa nasılsın?  Diye sormuş.

Kaplumbağa utana utana cevap vermiş.

Çok teşekkür ederim kelebek kardeş. Ben çok iyiyim sen nasılsın? demiş.

  • Ben de çok iyiyim sanırım burada yalnızsın. Sen de istersen birbirimizle arkadaş olabiliriz. Demiş.

Küçük kaplumbağa böylece kelebekle arkadaş olmuş. Birlikte sohbet edip pek çok ortak noktaları olduğunu fark etmişler.

Ormanda dolaşırken birçok yeni hayvanla tanışmışlar. Sincap ailesini, tavşan ve baykuşu görüp selam vermişler.

Yine bir gün ormanda yiyecek ararlarken açlıktan zayıf düşen bir tilkiyle karşılaşmışlar. Hiç tereddüt etmeden tilkiye yardım etmeye karar vermişler. Tilkiye ne yemeyi sevdiğini sormuşlar. Tilki tavuk veya ördek sevdiğini söylemiş.

Küçük kaplumbağa tavuk veya ördeklerini nerede bulacağını bilmiyormuş ancak lezzetli meyveler getirebileceğini söylemiş.

Açlıktan zayıf düşen tilki istemese de bu teklifi kabul etmiş.

Küçük kaplumbağa ve kelebek ormandaki en taze meyveleri bulmak için birlikte aramışlar. Sonunda en güzel meyveleri, bol miktarda toplayıp tilkiye yedirmişler. Tilki kendisi için bu kadar uğraşan küçük kaplumbağa ve kelebeğe çok teşekkür etmiş.

Kaplumbağa ve kelebek maceralarına kaldığı yerden devam etmişler. Ormanda giderken önlerine büyük bir dağ çıkmış. Küçük kaplumbağa bu dağın tepesine ulaşamayacağını söylemiş. Ancak kelebek, küçük kaplumbağaya cesur olmasını ve korkularını yenmesini söylemiş. Sonunda küçük kaplumbağa cesur olup dağın tepesine ulaşmış.

Nihayet küçük kaplumbağa ve kelebek yolculuklarının sonuna gelmişler. Artık evlerine dönme vakti gelmiş. Küçük kaplumbağa kelebekle çıktığı bu yolculukta pek çok şey öğrenmiş. Cesur olmayı ve hiçbir şeyden korkmamayı öğrenmiş.

O günden sonra küçük kaplumbağa ömür boyu sürecek bir arkadaşlık edinmiş. Arkadaşının yardımıyla her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini öğrenmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 9 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu