Uyuyan Güzel Masalı

Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellal iken pireler berber iken bir tane ülkede kral ve onun eşi kraliçe yaşar ve hüküm sürerlermiş. İkilinin bir kız evladı olmuş. Daha henüz doğmuş olan prensesin şerefine kral toplumuna yemekler vermiş. Yemekler yendikten sonra kral bu şansa sahip olduğu için ne kadar minnettar olduğunu anlatmış, bu durumdan çok mesutmuş. Bunun en önemli nedeni yıllardır kraliçeyle birlikte bir bebek sahibi olmak istemeleriymiş.

Kızıyla yaşadığı acemi halleri ve komik anıları anlatırken herkes gülüyormuş. Sıra gelen misafirlerin prensese getirdiği armağanlardaymış.

Herkes armağanlarını tek tek verip bebeği gördükten sonra sıra 12 perideymiş. Periler sırayla hediyelerini sunmaya başlamışlar, birinci peri:

 • Benim armağanım hayat boyu eksikliği ölmekten beter olan mutluluk, demiş. Sonrasında ikinci periye gelmiş sıra:
 • Benim armağanım herkes büyülensin diye güzellik, demiş ikinci peri.
 • Benim armağanım hayatını devam ettirebilsin diye akıl, demiş üçüncü.

Bu şekilde on iki perinin hepsi de hediyelerini vermişler. Sıra son periye geldiğinde bir şimşek çakmış ve sarayı inletmiş. Kapılar sonuna kadar açılmış ve içeriye ihtiyar bir kadın girmiş yavaş yavaş, gören herkese dehşet saçmış. ‘’ Son peri o değil benim 13. periyim.’’ Demiş ve herkes korkak gözlerle kadına bakakalmış.

 On üçüncü peri dehşet verici sesiyle;

 • Kral hazretleri beni niye davet etmediniz, demiş. Kral da istemeye istemeye;
 • Seni davet etmeyi unutmuşlardır, demiş. Kral;
 • Uşaklar, hemen bir servis ekleyin masaya, Hemen! demiş.

Kral aslında bu periyi gerçekten kendi isteğiyle davet etmemiş. Çünkü sarayda on üçüne de yetecek kadar tabak yokmuş. Birini davet etmezse sorun olmayacağını düşünmüş. 13. Peri küçük bebeğin yamacına gitmiş.

Bebek her şeyden habersiz o küçücük parmaklarını ona uzatmış ve bu yaşlı cadı:

– Benim de bu minik prensese armağanım on beş yaşına geldiğinde eline iğne batıp, hayatını yitirmesi, demiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Futbolcu Olmak İsteyen Kız Masalı

Kötü bir kahkaha atmış ve bu cadı göz açıp kapayıncaya kadar kaybolmuş ortadan. Sarayın kapıları bir hışımla kapanmış ardından, dehşet verici bir sessizlik kapamış etrafı. Sonrasında prensesin annesi hüngür hüngür ağlamaya başlamış. Herkes kara kara düşünürken 12. Peri atılır ortaya:

– Ben daha armağanımı vermedim, büyüyü kesin kaydıyla bozamam ama hafifletebilirim. Benim armağanım prensesin 15. doğum gününde eğer eline iğne saplanırsa prenses 100 yıllık bir uykuya dalsın, demiş.

Aradan fazlaca bir zaman dilimi geçmiş. O minik bebek büyümüş artık çok mutlu, akıllı ve güzel bir kız olmuş. Bu geçen yıllar prensesin annesi ve babası yapılan kötü büyüyü akıllarından silmişler. O gün kötü cadının o yaptığı şeytani büyüden sonra ne kadar iğne ve kesici alet varsa daha kız büyümeden minicikken yok edilmiş. Bu yüzden de anne babası dahil herkes artık genç kızın güvende olduğunu düşünüyorlarmış. 15.yaşına bastığı gün gelip çatmış, kız gizli bir kapı bulmuş, açmak istemiş, kapının arkasında döne döne yüksek merdivenlerden varmış. Bu merdivenleri çıkmış ve anahtarı altından olan başka bir kapı görmüş.

Prenses merakına yenilmiş ve kapıyı açmış. Bir oda belirmiş içeride bir kadın tekerlekli bir aletle bir şeyler yapıyormuş. Kız kadına ne yaptığını sormuş, bu kadın cadıdan başkası değilmiş. Kadın:

– İplik eğiriyorum. Baka kaldın, gelip sen de bak ve dene demiş. İşte tam o anda olmuş, iğne genç kızın parmağını delmiş. Prenses yere bayılmış. Mutfakta çalışanlar ve bahçıvanlar, hayvanlar, kahyalar, uşaklar, odasında olan kral sessizleşmiş. Bütün saray uyumaya başlamış.

Yıllar hızlıca geçmeye başlamıştı, olanlar ve saray unutulmuş. Ama dalınan uykudan yaklaşık yüzyıl kadar sonra ülkenin yakınlarından geçen büyüleyici bir prens varmış. Çalılıklarla kaplı karanlık bir sarayla karşılaşmış, dikkatini çekmiş. Yardımcıları dalga geçerek ona bu sarayın içindeki prenses ve büyü efsanesini anlatmışlar.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Temkinli Tavuk Masalı

Prensin içinde bu büyünün doğru olduğu cümlesi yankılanıyormuş ve atını bu köhne saraya doğru sürmüş. Üzerindeki çalılıklar çok engebeli ve aşılamayacak kadar enginmiş. Prens en son keskin kılıcıyla çalılıkları kesti. Sonunda bütün çalıyı kesti ve gördüklerine inanamadı, her şey hareketsiz ve yerli yerinde duruyordu, her şey donmuş gibiydi. Sarayın içinde dolaşmış. Her yere, herkese bakmış, güneş alan yerleri incelemiş ve tek bir hareketsiz şey bulamamış. Ne sorularına cevap ne hareketlerine tepki almış. En sonunda merdivenler bitmiş.

Prens yukarıda kristal gibi parıldayan bir şey olduğunu fark etmiş. Yukarıya çıkmış ve merdivenlerden ve işte o sırada uyumakta olan prensesi görmüş. Prens ona Uyuyan Güzel diye seslenmiş fakat tepki bulamamış. Onu gördüğü an güzelliğine o kadar vurulmuş ki ona aşık olmuş. Bu güzel kızı alnından öpesi gelmiş ve öpmüş. Prensesimiz uyanmış. Hayvanlar sanki hiçbir şey olmamış gibi hareket etmeye, kral odasında mektup yazmaya devam etmiş. Prenses gözlerini açar açmaz prensi görmüş ve vurulmuş. Prens evlenme teklifi etmiş ve prenses kabul etmiş. Babası bu duruma çok sevinmiş ve şölenler hazırlamış. Sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Her gece sevgilimi masallarla uyutuyorum çok güzel birşey bence ama benim en sevdiğim masal buydu çok güzeldi??

 2. 23 yaşındayım hoşlandığım kızı masal okuyarak uyumasına yardımcı oluyorum. Ona daha açılamadım masalı okurken ara ara imalarda bulunuyorum masal hem bana hemde ona yarıyor ???

 3. 22 yaşındayım benimde bazen girip okuduğum 22 yaşında minik elmacık yanaklı bir kızım var bende ona okuyorum ve bu durumu çok seviyorum

 4. 24 yaşındayım bu hayatta en sevdiğimi canım sevgilimi bu güzel masalla uyutuyorum onu çok seviyorum

 5. 22 yaşındayımm güzeller güzelli prensesime okuyorum ve o dinlemkten zevk aldığı kadsr bende okumaktan zevk alıyorum benden çok uzakta şuan onun için yapabildiğim en iyi şey bu keşke yanı başında okumakta nasip olsaydı Sen i çok Seviyorum Zeynebimmm❤️❤️❤️❤️

 6. 23 yaşındayım her gece sevgilime masal okuyarak uyutuyorum bu gece de bu masalla uyuttum. Keşke yanında olabilseydim..
  Seni çok seviyorum peroş 🖤
  Bu arada yalnız olmadığımı görmek çok güzel gerçekten seven ve gözü dışarıda olmayan bu kadar erkek görmek gurur verici umarım üzülmeyiz bu kadar sevip değer verdik kardeşlerim hepinize Allah mutluluk versin.. 🙏🏼

 7. kendimden çok sevip değer verdiğim güzeller güzeli sevdiğim kızı bu masala uyutum onu çok seviyorum 27.06.2022♾💝

 8. Çok güzel bir masaldı benim dünyalar güzeli sevgilim çok beğendi ne kadar uzaktan okusamda bu masalı birgün yanyana okumak dileğiyle gülümmm 12.09.2022🌸

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu