Vefasız Arkadaş Masalı

Eski zamanlarda bir ormanda iki arkadaş geziyorlarmış. İki arkadaş ağaçlara, çiçeklere bakıp sohbet ederken büyük bir gürültü duymuşlar. Bir de bakmışlar ki ne görsünler. Büyük bir ayı karşılarında duruyormuş. Arkadaşlardan birisi ayıyı görür görmez uzun bir selvi ağacına tırmanıp, yaprakların arasına gizlenmiş.

Diğer arkadaşının ne olacağını hiç düşünmemiş. Diğeri ise ne yapacağını şaşırmış. Çaresiz kaldığını anlayınca yere yatmış. Ölü gibi uzanmış. Ayı yavaş yavaş ona doğru yaklaşmış. Burnunu kulaklarına uzatarak koklamış. Sonunda homurdanarak başını sallayıp oradan uzaklaşıp gitmiş. Çünkü ayılar ölülere dokunmazmış. Büyük bir tehlike atlatan yerdeki arkadaş yerden kalkmış üstünü başını temizlemiş. Etrafına bakınıp diğer arkadaşının nerede olduğunu aramış.

O sırada olup biteni izleyen ağaçtaki arkadaşı, ayının gittiğinden emin olduktan sonra ağaçta saklandığı yerden inmiş. Arkadaşının yanına gelmiş. Arkadaşına iyi olup olmadığını bile sormadan gülerek:

– O ayı senin yanına kadar gelip kulağına bir şeyler fısıldadı söyle bakalım ne dedi demiş.

Büyük bir tehlike atlatan diğer arkadaş, arkadaşının bu davranışlarına çok sinirlenmiş. Ona iyi bir ders vermek istemiş. Arkadaşına dönüp:

– Ayı bana seninle ilgili çok önemli bir şey söyledi ama bunu sana söyleyemem demiş.

Arkadaşı tepki göstermiş.

– Arkadaş dediğin hiç böyle mi yapar arkadaşlar birbirlerinden hiç sır saklarlar mı? Hadi insanı meraktan çatlama da söyle demiş.

Diğeri:

-Madem çok merak ediyorsun sana söyleyeyim demiş. Ayı bana şunu söyledi “Tehlike anında seni yalnız bırakanlarla dost olma dedi” demiş. Şimdi söyler misin arkadaş dediğin hiç böyle mi yapar ben tehlikedeyken kaçıp gittin demiş.

Arkadaşı kızarıp bozarıp ne diyeceğini şaşırmış.

– Çok korktuğum için ağaca kaçtım. Seni düşünemedim kusura bakma arkadaşım demiş.

Diğer arkadaş:

– Şansım yaver gitti de ayı bana bir şey yapmadı. Ya yapsaydı ağaçtan inip bana yardım edecek miydin? demiş. Arkadaşım böyle bir durumda olsa onu asla yalnız bırakmazdım iki kişi daha iyi bir çare düşünebilirdik demiş. Gerçek arkadaş tehlike anında arkadaşını yalnız bırakmaz. Ben kim dost kim değil görmüş oldum bu sayede demiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 10 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu