Yalancı ve Doğrucunun Hikayesi

Bir gün iki kardeş okula gitmek için yola çıkmış. Okul yolunda yardıma muhtaç bir ihtiyar görmüşler. İçlerinden biri ihtiyar amcaya yardım etmek istemiş. Ama diğer kardeş okula geç kaldıklarını söyleyerek yardım etmeyi kabul etmemiş. Bu sırada yaşlı amcanın cüzdanın yere düştüğünü gören kardeşlerden biri bir an olsun şeytana uymuş ve yere düşen cüzdanı alıp cebine koymuş. Diğer kardeş bu durumu görmüş ve kardeşini uyarmış. Ama kardeşi pervasızca davranarak hızlıca okul yoluna doğru koşmaya başlamış. Diğer kardeş ihtiyara yardım etmek istemiş ve onu yolun karşısına geçirdikten sonra okula gitmiş.

İhtiyara yardım eden kardeş haliyle okula geç kalmış. Öğretmeni ona neden geç kaldığını sorunca söylemeye çekinmiş. Çünkü kardeşinin yaptığı hatanın ortaya çıkacağını düşünmüş. Aslında kardeşinin kendi hatasını anlamasını beklemiş. Öğretmene bir işi olduğunu ve bundan dolayı geç kaldığını söyleyen çocuk öğretmenini ikna edememiş. Öğretmeni ise bu durumu ailesine anlatmak zorunda kalmış. Akşam olduğunda çocukların babası çocuklarını karşısına almış ve neler olup bittiğini sormuş. İhtiyar adamın cüzdanını alan kardeş babasına dönüp kardeşinin hırsızlık yaptığını söylemiş. Bu durum karşısında ne diyeceğini bilemeyen diğer kardeş babasına bir açıklama yapmak için düşünmeye başlamış.

Çocukların babasın hırsızlık yapan çocuğun cezalandırılmasına karar vermiş. Bu ceza sonucunda aslında hiç suçu olmayan küçük çocuk bir hafta boyunca dışarda oyun oynamayacak ve resim yapamayacaktı. Ayrıca odasından çıkmasına da izin yoktu. İftira atan diğer kardeş kurtulduğu için seviniyordu. Fakat ilerleyen günlerde bu sevinci kursağında kalacaktı.

Suçu olmayan küçük çocuk bu üzüntüye dayanamayarak hastalanmıştı. Çocuk sürekli öksürüp halsiz bir şekilde yatakta yatmaktaydı. Bu durumu gören iftiracı ve yalancı kardeş ne kadar büyük bir hata yaptığını anladı. Kardeşinden özür diledi. Sonra kardeşi ona babasına her şeyi anlatması gerektiğini söyledi. Babasına her şeyi apaçık anlatan çocuk kardeşinin iyileşmesini istedi. Kısa süre içerisinde kardeşi iyileşti ve küçük çocuk bir daha asla yalan söylemesi gerektiğini anladı. Zorlu bir şekilde anlamış olsa da yalan söylemek ve iftira atmak çok kötü bir hareketti.

Daha Fazla Masal İçin Çocuk Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu