Yaralı At Fırtına Masalı

Bir zamanlar yemyeşil çayırlarda Fırtına adında muhteşem bir at yaşarmış. Fırtına tüm atların içinde en hızlı koşan at olduğu için sahibi ona Fırtına ismini vermiş. Bir gün tarlada koşarken bacağını yaralamış. Sahibi hemen bir veteriner çağırıp durumuna baktırmış. Ancak o kadar şiddetli yaralanmış ki veteriner, Fırtına’nın artık eskisi gibi hızlı koşmasının imkansız olduğunu söylemiş.

Fırtına bu duruma çok üzülmüş. Çünkü hızlı koşmayı dünyadaki her şeyden çok seviyormuş. Artık en sevdiği işi yapamayacağı için kendini işe yaramaz gibi görmüş. Günlerce ve haftalarca ahırdan dışarı çıkmak istememiş.

Artık yavaş yavaş durumuna alışmaya çalışırken birgün çayırda gezintiye çıkmış. Çayırda uzanırken yaralı bacağının üstüne küçük bir kuş konmuş.

Küçük kuş üzgün ata bakıp,

  • Neden bu kadar üzgün görünüyorsun at kardeş” diye sormuş.

Fırtına kuşa başına gelenleri anlatmış.

Küçük kuş,

  • Sakın üzülme. Artık eskisi gibi hızlı koşamazsan bile hala tüm atların hem en güzeli hem de en güçlüsü sensin. Hala kullanabileceğin başka yeteneklerin var” demiş.

Kuşun söyledikleri atın içine su serpmiş. Hayata küsmek yerine, başka hangi alanlarda işe yarayabilir olabilirim diye kendi kendine düşünmüş.

Sonra kırlarda dolaşıp yapabileceği başka işler ararken küçük bir farenin yuvasına yiyecek götürmekte zorlandığını fark etmiş.

Farenin yükünü alıp, hiç zorluk çekmeden yuvasına götürmüş.

Yine bir gün dolaşırken ormanda yolunu kaybedip çayıra kadar gelen küçük bir tavşan görmüş. Küçük tavşanı sırtına alıp hızlı bir şekilde ormana kadar güvenle götürmüş. Tavşan ailesi ata çok teşekkür edip taze havuçlardan ikram etmişler.

Fırtına hızlı koşmaktan daha başka işlere yeteneğinin olduğunu fark etmiş. Hayvanlara yardım etmek ve onları mutlu görmek onu çok iyi hissettirmiş. Fırtına artık hayatta bir amacı olduğunu düşünmüş.

Bir gün çayıra sahibinin çiftçilik yapan bir arkadaşı gelmiş. Tarlasını sürmek için güçlü bir at aradığını söylemiş. Fırtına bu göreve gönüllü olarak talip olmuş. O günden sonra çok çalışarak gücünü ve cesaretini herkese göstermiş. Çiftçi de Fırtına’yı ve çalışkanlığını çok sevmiş.

O günden sonra Fırtına’nın hayatı değişmiş. Oda artık işe yaramanın mutluluğunu yaşamış. İşler planladığı gibi gitmese de hayatta asla pes etmemeyi ve hep mutlu olmayı öğrenmiş.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu