Yardımsever Uğur Böceği Masalı

Bir zamanlar rengarenk çiçeklerin, çeşit çeşit küçük minik canlıların olduğu bir bahçede yardımsever bir uğur böceği yaşarmış. Bahçede kimin başına bir iş gelse yardımsever uğur böceği hemen oraya gelir, yardım edermiş. Bahçedeki arkadaşlarını çok sever onlara hep göz kulak olurmuş.

Bir sabah herkes uykusundan uyanıp yeni güne başlarken, uğur böceği “İmdat” diye bir ses duymuş. Bu bir çiçeğin tepesinde polen toplarken sıkışan minik bir arının sesiymiş. Uğur böceği tereddüt etmeden yardım koşmuş. Çiçeği sapından tutarak hızlı hızlı sallayıp arıyı sıkıştığı yerden kurtarmış. Minik arı uğur böceğine çok teşekkür edip görevinin başına gitmek için kovanına doğru yola çıkmış.

Başka bir gün yolunu kaybetmiş bir kelebeğe rastlamış. Kelebek evinden o kadar uzaklaşmış ki tekrar eve dönüş yolunu bulamamış. Bu yüzden uğur böceği ona da tereddüt etmeden yardım etmiş. Yönünü bulmak için güneşi takip edip kelebeğin evinin yolunu bulmuş. Kelebek de uğur böceğine teşekkür edip bir daha evinden bu kadar uzaklara gitmeyeceğine söz vermiş.

Bir başka hikayede en yakın arkadaşı solucanın başına gelmiş. Sebze bahçesinde sebzeleri toplamaya uğraşırken çamura saplanıp oradan bir türlü çıkamamış. Uğur böceği hemen yardımına koşmuş. Uğur böceği elinde bir kürekle çamuru kazıp solucanı oradan kurtarmış. Üstü başı çamur olsa da arkadaşının iyi olduğuna çok sevinmiş. Solucan en zor zamanında herkesin yardımına koşan arkadaşı uğur böceğine çok teşekkür edip ona topladığı taze sebzelerden ikram etmiş.

Günler böyle geçerken bir akşam bahçedeki bütün arkadaşları yardımsever uğur böceği için sürpriz bir parti hazırlamışlar. Kelebekler ve arılar, cırcır böceklerin çaldıkları şarkılar eşliğinde dans etmişler. Ateş böcekleri eşsiz bir ışık gösterisi yapmışlar. Bahçedeki bütün arkadaşları, kendilerine yardımlarından dolayı uğur böceğine en güzel çiçeklerden yapılmış bir taç takmışlar. Uğur böceği arkadaşlarının hazırladığı bu parti için çok mutlu olup duygulanmış. O akşam uğur böceği ve arkadaşları sabahlara kadar eğlenip şarkılar söylemişler. Uğur böceği yardımseverliğin en iyi yanının güzel dostluklar elde etmek olduğunu anlamış. Bu bahçede hep mutlulukla ve huzurla yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 8 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu