Yaşam Kaynağı Masalı

Aralarından asla su sızmayan bir dede ve torun varmış. Torun, sürekli olarak dedesine sorular sorarmış. Dedesi de büyük bir sabırla torununun sorularını yanıtlarmış. Bu durumdan da büyük bir keyif alırmış. Torunun sorduğu sorular da öyle sıradan sorular değilmiş. Hayatı anlamaya yönelik olarak sorulan bu sorular, üzerinde çok düşünmeyi gerektiriyormuş.

Günlerden bir gün torun yine dedesinin yanına gitmiş. Dedesiyle vakit geçirmeyi ve onunla sohbet etmeyi çok seviyormuş. Dedesi de bu durumdan oldukça memnun kalıyormuş.

“Dede!”

“Efendim kuzum?”

“İnsanlar neden dünya hayatı yaşar dede?”

“İnsanlar, Allah’a kulluk etmek için dünya hayatı yaşar evlat.”

“Peki sonra ne olur dede?”

“Sonrasında insan, cennete gider evlat. Tabi ki, insan Allah’a gerektiği gibi kulluk edip bu yönde bir hayat yaşadıysa evlat.”

Torun, dedesinin kendisine aktardığı tüm bilgileri hafızasında kayıt altına almıştı. Dedesiyle birlikte bu tarz konuları konuşmaktan büyük bir keyif almıştı. Dedesi de onun öğrenmek için bu denli meraklı olmasından büyük bir memnuniyet duymuştu.

“Peki, yaşamın kaynağı nedir dede?”

Dede, sorulan soru karşısında yaşadığı şaşkınlığı gizleyemedi: “Şuna bak hele! Büyümüş de küçülmüş adeta. Bu yaşta bu soruları da nerden buluyorsun sen? Senin sormaya akıl ettiklerini senden büyük olan kimseler sormaya cesaret dahi edemiyorlar.”

Torun, dedesinin bu söylediklerinden oldukça memnun olmuş. Yüzünde büyük bir tebessüm belirmiş. Dedesine dönüp, “Ama hala soruma cevap vermedin dede.” demiş.

Dedesi gülümsemiş: “Sabırsız seni. Yaşamın kaynağı, elbette her şeyin kaynağı olan Allah’tır evlat. Çünkü yaşatan da öldüren de odur. Senin sorduğun soruya başka bir yönden yaklaşmak gerekirse de insana hayat veren şeyin ne olduğuna bakalım evlat.”

“O nedir peki dede?”

“İnsana hayat veren şey, ruhtur evlat. Bu dünya hayatının, yani yaşamın kaynağı ruhtur evlat.” cevabını vermiş dede.

Torun, almış olduğu cevaplar karşısında oldukça memnun kalmış. Koştura koştura odasına gitmiş ve yatağına uzanıp düşüncelere dalmış. Aldığı cevaplar, onu düşünmeye sevk etmiş ve içinde öğrendiklerini tekrar etmiş: “Yaşamın kaynağı ruh imiş.”

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Kısa Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu