Yaşlı Adam ve Orman Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Çok eski yıllarda bir yaşlı adam yaşarmış. Adam sürekli ağaçları keser kestiği ağaçları satarmış.  Adam çok yaşlı ve kötü niyetliymiş. O kadar kötü bir adammış ki kimse ile anlaşamaz herkesle kavga edermiş. Sürekli tek başına yaşar kimse ile konuşmak istemezmiş. Bütün köydeki ağaçları kesermiş.

Günlerden bir gün adam evde tek başına otururken canı çok sıkılmış. Ormana gidip ağaçları kesmeyi ve onları satarak para kazanmayı planlamış. Baltasını ve malzemelerini hazırlayan adam doğrudan ormanın yolunu tutmuş. Ormana ulaşan yaşlı adam hangi ağacı keseceğine karar verememiş. Çünkü orman o kadar büyükmüş ki içerisinde yüzlerce ağaç varmış. Ağaçlar arasında seçim yaparken bir ağacı gözüne kestirmiş.

Ağaç kocaman, görkemli mi görkemli bir ağaçmış. Ağacın yanına yaklaşmış ve ağacı nasıl keseceğini planlarken kökündeki sincap yuvalarını görmüş. Ağacın her tarafında bir sürü sincap yuvaları varmış. Kafasını ağacın dallarına kaldıran adam ağacın dallarındaki kuş yuvalarını da görmüş. Çeşit çeşit kuşlar yuva yapmış ağacın dallarına. Çoğu yuvada kuş yumurtaları varmış. Adama bu yuvaları bozmayı umursamadan ağacı bir an önce kesip eve gitmek istemiş. Ağacın gövdesine baltayı vurmuş. Vurmuş ama hiçbir şey olmamış ağaca.

 Adam daha sert vurmalıyım diye düşünerek baltayı ağacın köküne tekrar sallamış. Ağaca yine hiçbir şey olmamış. Adam kafasında planlar yaparak ağacı kesmeye uğraşmış. Başka baltaları ile denemiş yine olmamış. Ağacın gövdesi o kadar sertmiş ki adeta demir gibi olmuş. Adam yorulup kesmek istediği ağacın gövdesine yaslanarak ağacın dibine oturmuş. Karnı çok acıkmış ve yorulmuş. Yanında hiçbir yiyeceği olmayan adam ne yiyeceğini düşünüp durmuş.

Bir anda ağaçtan elmalar düşmeye başlamış. Adam mutluluktan neredeyse ağlayacakmış. Hemen elmaları yemeye başlamış. Adamın karnı doymuş. Gökyüzüne kafasını kaldıran adam bir de ne görsün. Kapkara bulutlar ormanın üstündeymiş. Yağmur bir anda bastırmış. Bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyormuş. Adam ne yapacağını bilememiş sığınacak bir yer düşünmüş. Hemen koca ağacın dallarının altına girmiş. Ağacın yaprakları yaşlı adamı yağmurdan korumuş.

Adam uzun uzun düşünmüş. Acıkınca ağaçtan elma düştü ve yağmur yağınca ağaç beni yağmurdan korudu ben neden bu ağacı keseyim demiş. Adam ona yardımcı olan ağacı kesmekten tamamen vazgeçmiş ve eve gitmiş. Eve giden adam ağaçların bunca faydası varken biz insanlar ona ve onun yapraklarında dallarında yaşayan canlılara neden zarar veriyoruz demiş. Adam sabah olunca her yere ağaç dikmiş. Ve köylülerle barışmış. Aradan yıllar geçince köyün her tarafı orman olmuş. Tüm yabani hayvanlar, kuşlar bu ormana yuva yapmış.

Daha fazla masal okumak isterseniz Bebek Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Her gece binbir masal cesitiyle uykuya dalan bal oglum annen hep yani başinda olucak ve masal okumaya devam edicek seni cok seviyorum
    Oglusum habib ensar ❤️?

  2. Seni çok seviyorum dünya güzeli aleynam asla ve asla sana masal okumaktan vazgeçmeyeceğim iyi ki hayatimdasin benim küçük bebeğim

  3. Güzel kızım Duru seni çok ama çok seviyorum sana masal okumak beni mutlu ediyor. Ben her zaman baş ucundayim hayatim da olduğun için çok şanslıyım bal kızım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu