Yaşlı Amcanın Ağacı Masalı

Günün birinde bir tane yaşlı amca varmış. Bu yaşlı amca çocuklar ile oynamayı çok severmiş. Mahallenin bütün çocukları onun yanına gelir, birlikte oyunlar oynarmış. Yaşlı amca aynı zamanda bahçesinde bir sürü elma yetiştirirmiş. Yetirdiği elmalardan bütün mahallenin halkı yermiş. Çocuklar sabahın ilk ışıklarında elma yemek için yaşlı amcanın bahçesine gidermiş. Yaşlı amca, çocukların daha rahat vakit geçirmeleri için her bir ağaca salıncak yapmış.

Salıncakta sallanan çocuklar, günleri eğlenceli geçtiği için çok mutlu olurlarmış. Yaşlı amca, çocuklara elma yemenin önemini anlatırmış. Elma yemek, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirirmiş. Günlerden bir gün, çocuklar ellerinde poşetler ile bir sürü elma toplayıp evlerine götürmüşler. Yaşlı amca, çocuklar ile birlikte ağaca çıkmayı ve elma toplamı çok severmiş. Aynı zamanda ağacın altında çocuklar ip atlatmış. Yazın yakıcı ışınlarından, yaşlı amcanın elma ağaçları hep koruyormuş. Günlerden bir gün, yaşlı amcanın mahallesine yeni insanlar taşınmışlar.

Taşınan kişilerin bir sürü çocukları varmış. Yaşlı amca, çocukların her geçen gün, elma ağacına geldiklerini görmüş. Yaşlı amca, her zamanki gibi yeni gelen çocuklara da elma vermiş. Elmayı yiyen çocuklar çok mutlu olmuşlar. Yaşlı amcaya bu elmaları nasıl yetiştirdiğini sormuşlar. Yaşlı amca, bir an hüzünlenmiş. Çünkü elma ağacının büyümesi çok zaman alıyormuş. Yıllar önce yaşlı amca, bahçesine bir tane elma ağacı dikmiş. Elma ağacı, yaşlı amcanın her gün düzenli bir şekilde bakması ile büyümüş. O kadar büyümüş ki şuan, dalları yere değer olmuş. Elmalar o kadar tatlı ve kırmızı renge sahipmiş ki, görenlerin ağızlarını sulandırıyormuş.

Yaşlı amca, kendi elmalarını çok yemezmiş. Daha çok çocukların yemesini istermiş. Mahalleye yeni gelen çocuklara da elma yemenin önemini anlatmış. İçlerinden bir çocuk, yaşlı amcanın değerini anlamamış. Çünkü yaşlı amca ve çocuklar oradan uzaklaşınca kendince bir plan yapmaya başlamış. Bahçede bulunan elmaların çok büyük olduğunu görmüş. Elmaların her birini kopararak çok güzel bir oyun oynayacağını düşünmüş. Çocuk, var gücüyle bütün elmaları ağaçlardan koparmaya başlamış. Çocuk bütün hızı ile elmaları koparırken ağaçların dallarına da zarar vermiş. Akşama kadar ağaçtan elmaları koparmış ve boşluklara fırlatmış. Akşam olduğu zaman evine gitmiş.

Sabah olduğunda bütün çocuklar yaşlı amcanın bahçesine gelmişler. Bahçede hiç elma kalmamış. Üstelik ağaçların dalları çok zarar görmüş. Yaşlı amca çocukların ağlama seslerine dışarı çıkmış. Baktığında gördüğü manzara karşısında yaşlı amca hüngür hüngür ağlamış. Çocuklar ve yaşlı amca, elma ağaçlarının başına gelenler karşısında ne yapacaklarını bilememişler. Aylar geçmiş yaşlı amca bir gün elma ağacının başına gitmiş ve ağlamış. Birde baktığında ne görsün? Elma ağacı, yaşlı amcanın göz yaşından bir tane elma vermeye başlamış. Bunu gören yaşlı amca ve çocuklar çok mutlu olmuşlar. O günden sonra yaşlı amcanın ağaçları tekrardan elma vermeye devam etmiş. Çocuklar mutlaka ağaçları sevmeli ve onlara değer vermelidir. 

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu