Yaşlı Arabanın Nasihatı Masalı

Evvel zaman önce sadece arabaların yaşadığı bir yer varmış. Burada arabalar kendi aralarında oyunlar oynar, yarışmalar düzenler ve hayatlarını devam ettirirlermiş. Burada bulunan her arabanın bir özel gücü varmış. İnsanlarla bağlantıları olmadıkları işin insanlar bu arabaları sıradan araba olarak görürlermiş.

Arabalar insanlara yardım etmeyi ve insanları mutlu etmeyi çok severlermiş. Ama içlerinden bir tanesi varmış ki diğer arabaların aksine insanlara hep kötülük yapmak istermiş. Ne zaman içlerinden birisi bi’ insanın yardımına koşsa hemen ona engel olmak için elinden geleni yaparmış. Bu kötü niyetli arabanın huyunu değiştirmek için kasabanın önde gelen bilgili arabaları çok uğraşmış. Ama nafile huylu huyundan bir türlü vazgeçmiyormuş.

Bir gün küçük bir çocuk okuldan çıkıp evine gitmek istemiş fakat evinin yolunu kaybetmiş. Rastgele bu arabaların toplandığı yere varmış. Arabalar bunu farketmediniz için kendi aralarında konuşuyorlarmış. Çocukta arabaları gizlice dinlemiş, hem korkmuş hem de şaşkınlığını gizleyemediği için oradan kaçmak istemiş. Fakat olduğu yerden kaçarken kasabanın en yaşlı arabası arkasında belirivermiş. Çocuğa ‘’ Korkma evladım bizden sana zarar gelmez ama burada gördüklerini kimseye anlatma. ‘’ demiş. Arabalar toplanıp çocuğu aralarına almışlar. Çocuk korkmasın ağlamasın diye ona hikayeler anlatıp güldürmeye çalışıyorlarmış. Kötü araba ise çocuğu hiç sevmemiş ve bi’ an önce çocuğun gitmesini istiyormuş. Herkes işinin başına geçtiği zaman kötü araba ve çocuk baş başa kalmışlar. Kötü araba çocuğun bi’ an önce oradan gitmesi için sürekli kötü ve korkunç hikayeler anlatmaya başlamış. Çocuk ya işte korkmuş tabii ve hızlıca koşarak uzaklaşmış oradan.

Gel zaman git zaman kasabanın yaşlı arabası çocuğu iyice merak etmeye başlamış ve onu aramak için yola koyulmuş. Ama yıllar geçtiği için çocuk çoktan büyümüş ve şehirde kendine bir tamirci dükkanı açmış. Fakat çocuk daha bu işte acemi olduğu için hiç müşterisi gelmiyormuş. Yaşlı araba buna çok üzülmüş ve çocuğa yardım etmeye karar vermiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Deniz ve Küçük Emir Masalı

Yaşlı arabanın özel gücü ise bozuk bir arabanın sorununu bi bakışla anlayıp göz açıp kapayıncaya kadar tamir etmekmiş. Kendi kasabalarında da tüm arabaların tamirini bu yaşlı araba yaparmış. Yaşlı araba çocuğa yardım etmeye başlayınca çocuğun işleri düzeldikçe düzelmiş müşterisi artmış. Ama artık yıllar geçtikçe yaşlı araba özel gücünü kullanamaz hale gelmiş. Bildiği her şeyi çocuğa öğretmiş ve emekliye ayrılmış. Emekliye ayrılmadan önce ise çocuğa ‘’ Bak evladım herkesin içinde iyilik veya kötülük olabilir. Ama sen kötülere de yardım etmelisin ki onlar da bir gün iyiliğe dönsünler. ‘’ diye nasihat vermiş.

Günlerden bir gün çocuğun dükkanının önünde parçalanmış, hareket bile etmekte zorlanan hurda bir araba gelmiş. Bu araba kasabada çocuğu korkutup kaçıran kötü arabanın tam da kendisiymiş. Çocuğun aklına hemen yaşlı arabanın verdiği nasihat gelmiş ve yaşlı arabanın öğrettiği bilgilerle kötü arabayı tamir edip eski haline getirmiş. O günden sonra ise kötü araba bundan etkilenip artık bir daha kötülük yapmamaya iyi bir araba olup insanlara yardım etmeye karar vermiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu