Yaşlı Şevrole ve Genç Cip Masalı

Çok uzak bir ülkede küçük bir çiftliğin garajında öylece oturup durmaktan sıkılan yaşlı bir şevrole varmış. Adı Rüzgar olan bu şevrole uzun yıllardır garajdan hiç çıkamıyor ve artık yaşamak dahi istemiyormuş. Gençliğinde onu çok seven sahibi birkaç yıl önce almış olduğu cipe biniyormuş sürekli. Sahibi her garaja geldiğinde yaşlı şevrolenin kalbi hızla çarpmaya başlıyormuş. İşte bu kez benimle gezecek diyormuş. Ama her defasında adam ona arkasını dönerek genç olan cipe binip gidiyormuş.

Bu durum yaşlı şevroleyi çok üzüyormuş ama genç cipin ise çok hoşuna gidiyormuş. Garajda yalnız kaldıklarında acımasızca yaşlı şevroleyle alay etmeye başlıyormuş. “Senin devrin bitti artık. Burada çürüyüp gideceksin sen sahibimiz artık hep benimle gezecek. Sende bizi seyredeceksin” diyormuş. Yaşlı şevrole bu duruma çok üzülüyormuş ama tecrübesi ile genç cipe yine de kızmıyor kendinin de bir zamanlar vazgeçilmez olduğunu düşündüğünü hatırlıyormuş. Genç cipe de “Bende bir zamanlar senin gibi gençtim ve sahibimiz sürekli benimle gezerdi. Sende bir gün benim gibi bir kenara atılırsın kendini vazgeçilmez sanma. Ayrıca başkalarının üzüntüleri ile alay etmek hiç doğru bir şey değil” diye nasihat ediyormuş.

Yaşlı şevrolenin bu sözlerine genç cip gülüp geçiyormuş sahibim benden asla vazgeçmeyecek ben çok havalı ve hızlıyım diye düşünüyormuş. Bu şekilde haftalar aylar geçmiş. Bir gün garajın kapısı açılmış ve sahiplerini yeni bir spor arabanın sürücü koltuğunda görmüşler. Artık garajda üç araba olmuşlar yaşlı şevrole, genç cip ve yeni spor otomobil. Genç cipin de pabucu dama atılmış ve artık sahipleri ona da hiç binmez olmuş. Sürekli spor otomobile biniyormuş. Genç cip bu duruma çok üzülüyor belli etmeden için için ağlıyormuş. Yaşlı şevrole kendi derdini unutmuş ve onu teselli etmeye başlamış “Üzülme genç cip, sen daha çok gençsin spor otomobilden hecvesi geçinde yine seninle gezmeye başlar” diyormuş. Genç cip ise yaşlı şevroleye bakıp “Tıpkı seni bir kenara attığı gibi beni de attı artık hiç benim de yüzüme bakmayacak yalnız başıma hiç kullanılmadan burada çürüyüp gideceğim demiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Balıkların Cenneti Masalı

Spor otomobil onların bu çaresizce konuşmalarına gülerken yaşlı şevrolenin aklına müthiş bir fikir gelmiş. “Hey genç cip” diye seslenmiş”. O sırada sessizce ağlayan genç cip gözlerini silmiş ve “Efendim yaşlı şevrole söyle ne oldu” demiş. Yaşlı şevrole “Biz neden birilerinin bize binmesini ve sürmesini bekliyoruz ki” demiş. Genç cip şaşkınlıkla “Nasıl yani” demiş. Yaşlı şevrole “Bizim gezmek için birine ihtiyacımız yok ki gel seninle gidelim buralardan kafamıza göre gezeriz birlikte eğleniriz” demiş. Bu “Nasıl olacak” diye düşünedursun genç cip. Bu sırada yaşlı şevrole “Geliyor musun” diye sorduktan sonra hareket etmiş ve garaj kapısının açık olmasını fırsat bilerek dışarı çıkmış. Ondan cesaret alan genç cipte peşinden gitmiş. Birlikte yollara düşmüşler ve çok uzaklara doğru gitmeye başlamışlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sevgilim uyumam için bana bu masalı okudu sesi o kadar huzur verici ki bayılıyorum seni çok seviyorum tek dünyam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu