Yıkanmayı Sevmeyen Çocuk Masalı

Evvel zaman içinde; yıkanmayı sevmeyen, su ile anlaşamayan küçük bir çocuk yaşarmış. Annesi her ne kadar onun yıkanması gerektiğini anlatsa da bir türlü ikna edemezmiş. Bu nedenle annesi ve babası onu çok sevmesine rağmen evde her zaman ufak bir gerginlik olurmuş.

8 yaşındaki bu çocuk yıkanmadığı için hep dağınık bir görüntüsü varmış. Arkadaşları da bu nedenle onla hem dalga geçermiş. Ama çocuk buna aldırış etmezmiş. O suyun altına girmeyi gerçekten hiç sevmiyormuş. Daha önce yıkandığı zaman hep başına kötü şeyler gelmiş. Bu da onu çok etkilediği için yıkanmama kararı almış.

Günlerden bir gün çocuk güzel mi güzel bir kızla tanışmış. Kız o kadar güzelmiş ki, bir bakan tekrar bakmak istiyormuş. Sınıfa yeni gelen bu kız, yıkanmayı sevmeyen yanı boş olduğu için oraya oturmuş. İkisi gerçekten çok iyi anlaşmış. Güzel güzel sohbet eder, her gün öğlen birlikte yemek yer olmuşlar.

Aradan 1 hafta geçtikten sonra güzel kız çocuğun yanına oturmamış, gitmiş başka birinin yanına oturmuş. Çocuk gurur yaptığı için gidip de sormamış neden oraya oturdun diye. Oturmuş kendi başına eski günlerdeki gibi tek başına kalmış. Zaten pek fazla da arkadaşı yokmuş.

Sınıf öğretmeni bir okula geç gelmiş. Bu nedenle sınıf boşta kalmış. Çocuk bu boşlukta kitap okumuş. Kitap okumayı gerçekten çok seviyormuş. Okuduğu kitapta suyun yararları yazıyormuş. Su içmenin, yıkanmanın, denize girmenin ne kadar faydalı olduğunu hem bedensel hem de zihinsel gelişim açısından önemli bir nokta olduğunu görmüş.

Çocuk bu kitaptan çok etkilenmiş ama gene de yıkanmak için bir neden olmadığını karar vermiş. Sonuçta su içiyormuş, onun sevmediği ise suyun kendisine temas etmemesiymiş…

Başka bir gün çocuk arkadaşları arasında konuşurken duymuş. Meğer güzel kız, Çocuğun yıkanmamasından rahatsız olduğu için ondan uzaklaşmış, yoksa onun arkadaşını çok seviyor ve özlüyormuş.

Çocuk bunu duyunca çok üzülmüş ve büyük bir ikilemde kalmış. Sonuç olarak güzel kızla o da arkadaş olmak istiyormuş, okula geldiği zaman derste onun yanında olmasını istiyormuş. Düşünmüş de düşünmüş… En sonunda dayanamamış ve kıza gitmiş durumu anlatmış.

Kız da eğer yıkanırsan senin yanında otururum demiş çocuğa. Ama ben yıkanmaya çok önem veririm, su benim hayatımda çok önemlidir. Sen yıkanmayı sevmediğin için biraz uzaklaştım senden demiş. Çocuk buna çok kırılmış ama gece bunu düşünmeye karar vermiş.

Gece olmuş çocuk yatağına girmiş. Düşünmüş düşünmüş. O gece de kötü bir rüya görmüş rüyasında. Rüyasında ak saçlı bir dene çocuğa yıkanması gerektiğini söylemiş. Yıkanırsa güzel kızın onun yanına oturacağını ifade etmiş. Çocuk da bu şekilde uyanmış ve hemen yıkanmak için banyoya gitmiş…

Güzel güzel yıkanan çocuk sonrasında duştan çıkmış. Kapıda annesi ve babası onu bekliyormuş. Çocuklarını görür görmez ona sarılmışlar. Sımsıkı sarılmışlar. Oh oğlum sonunda demiş anne. Seni biz her halinle seviyoruz ama senin iyiliğin için istiyorduk demiş…

Çocuk mutlu mutlu okula gitmiş. Okula gider gitmez güzel kızı aramaya başlamış. Güzel kızı görür görmez hemen yanına gitmiş. Kız gülümseyerek yanına gelmiş. O kadar temiz olmuş ki çocuk, okulda parlıyor resmen. Herkes ona bakıyormuş.

O günden sonra çocuk her gün 1 kere yıkanır olmuş. Suyun ona verdiği mutluluğu başka kimse ona veremiyormuş. O kadar güzel o kadar mutlu günler geçiriyormuş ki, hep böyle kalmak istiyormuş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu