Zenginlik Hayali Kuran Adam Masalı

Bir zamanlar küçük bir köyde fakir bir adam yaşarmış. Geçimini sağlamak için sabahtan akşama kadar çalışır ancak kendisi için bir tabak yemeği zor alırmış. Bu yüzden her zaman mutsuz olur, zengin olma hayalleri kurarmış. Zengin olsa gideceği yerleri ve satın alabileceği şeyleri düşünerek günlerini geçirirmiş.

Bir gün köyde kulaktan kulağa yayılan bir söylenti duymuş. Köyün en yüksek dağındaki gizli bir mağarada saklı bir hazinenin olduğu söyleniyormuş. Fakir adam bunu duyar duymaz hazineyi aramak için yola koyulmuş.

Günlerce yolculuk yapan fakir adam sonunda dağın eteklerine ulaşmış. Daha çok dik ve sarp kayalıklarla doluymuş. Ancak fakir adam her şeye rağmen, zengin olmanın hayaliyle tırmanmaya karar vermiş. Tırmanmak o kadar zormuş ki bazen taşlar ve yosun tutan kayalar kayıp dengesini yitirmesine sebep oluyormuş. Dağın üstünden düşen Kaya parçaları bazı yerlerinin yaralanmasına sebep olmuş. Ama pes etmeden hazinenin buna değeceğini düşünüp yoluna devam etmiş.

Dört beş saat sonunda fakir adam bin bir güçlükle dağın zirvesine ulaşmış. Dağın tepesinde yorgunluktan bir kenarda otururken kayaların arasında saklı bir mağara görmüş.

Mağaranın içine girip altın ve mücevherlerle dolu odalar keşfetmiş. Fakir adam bu gördüğü manzara karşısında hayretler içerisinde kalmış. Uzun zamandır hayalini kurduğu şey tam karşısında duruyormuş. Yanında getirmiş olduğu çantasına alabildiği kadar altın ve mücevher doldurmuş. Tam o esnada dağdan büyük bir çatırdama sesi gelmişler bir anda dağ büyük bir gürültüyle yıkılmaya başlamış. Fakir adam çantası ile birlikte mağaradan dışarı kendisini zor atmış.

Kendini dışarı atar atmaz dağ büyük bir gürültü ile çökmüş.

Fakir adam elinde altınlarla dolu çantasıyla dağda yapayalnız kalmış. İşte tam o esnada aslında çok hayalini kurduğu zenginliğin o kadar da önemli olmadığını fark etmiş. Maddi zenginlik için neredeyse hayatını kaybediyormuş. Böyle bir durumda altınların nasıl bir yardımı olabilirmiş ki. Halbuki gerçek zenginliğin hayattaki basit şeylerde olduğunu anlamış. Dostluk ve başkalarıyla paylaşılan küçük mutlulukların dünyadaki en büyük zenginlik olduğunu anlamış. Altınlarla dolu çantasını bulduğu yerde bırakıp, dağdan aşağıya inmiş.

Fakir adam hayatının dersini anladığı için artık çok mutluymuş. Mutluluğun altın ve mücevherlerle satın alınamayacağını anlayıp tekrar eski hayatına dönmüş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 4 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu