Zeynebim Türküsünün Hikayesi

Zeynebim Zeynebim allı Zeynebim, beş köyün içinde şanlı Zeynebim.  Hepimizin dinlerken büyük bir üzüntüye kapıldığı bu hüzünlü türkünün hüzünlü de bir hikâyesi var. Bu hikâyeyi hem usta oyuncu hem de ünlü oyuncu sevgili Çetin Kemal Sarıkartal’ın anlatımından yola çıkarak yazıyorum. Türküde bahsedilen Zeynep isimli güzeller güzeli olan bu kız; Hasan Ağa’nın kızıdır.

 Hasan Ağa, Şah İbrahim Beyin soyundan gelen bir babadır. Zeynep kızın gerçek memleketi Malatya’dır. Evlilik çağına geldiğinde yine kendi memleketinin Mezirme köyünde yaşayan akrabalarından biri ile nişanlanır. Fakat nişanlı olduğu dönemde gönlünü Mamaşlı lâkabı ile tanınan Ali’ye kaptırır. E tabi hâl böyle olunca da akrabası ile olan nişan bozulur. Nişanı atan Zeynep kız, Mamaşlı Ali ile evlenir.

Zeynep ile Ali Evlendikten Sonra Neler Oldu?

Zeynep kız ile Mamaşlı Ali evlendikten bir süre sonra Zeynep, Mamaşlı Ali’ye hamile olduğu haberini verir. Zeynep ve Mamaşlı Ali doğan çocuklarına Kamber adını verirler. Zeynep ve Mamaşlı Ali’nin oğlu Kamber doğduktan bir süre sonra Ali askere gider. Çok çok eski yıllarda askerlik uzun dönem yapılıyordu. Ama öyle on iki ay ya da on beş ay falan değil. Bildiğiniz yıllarca askerlik yapılıyordu. Bizim Maraşlı Ali, uzun dönem askerliği sırasında güzeller güzeli eşi Zeynep ve dünya güzeli oğlunun hasretinden biçare düşer.

Daha fazla dayanamayıp askerden kaçmaya karar verir. Karar verdikten sonra gözünü karartan Maraşlı Ali gelin görün ki tahmin edeceğiniz üzere askerden kaçar. Köyüne dönen Maraşlı Ali; asker kaçağı olduğu için geceleri dağda yaşamaya başlar. Geceleri dağda yaşayan Ali, gündüzleri köyüne gider durur.

Askerden Kaçan Ali’nin Sevdiğinin Başına Gelenler

Asker kaçağı olarak aranan Mamaşlı Ali hakkında bilgi almak isteyen kolcular, Zeynepkızın peşine düşerler. Fakat Zeynep kızımız dünyalar kadar güzel olduğu için kimselere görünmez. Bu sebeple ifade de vermek istememesi yüzünden bir ot yığını içine saklanmayı uygun görür ve ot yığınına girip orada saklanmaya başlar. Zeynep o dönemde de ikinci bebeğine hamiledir.

Fakat saklandığı ot yığınının arasında neye uğradığının farkına bile varmadan fenalaşır. Bir anda kanaması başlar. Meğer saklandığı ot yığını zehirli bir türdür ve ikinci bebeğine hamile olan güzeller güzeli Zeynep kızı ve daha dünyaya gözlerini açamamış olan karnındaki bebeği ile bu dünyadan ayrılır gider. Nişanlısı ise bu duruma kayıtsız kalamaz. Yaşadığı üzüntü içerisinde bir kora dönüşür.

Zeynep Hayatını Kaybettikten Sonra Neler Oldu?

Güzeller güzeli Zeynep kızın ölüm haberini alan akrabalarından ilk nişanlısı olan delikanlının duyduğu bu acı ve hüzün karşısında kaleminden bu satırlar dökülür. Bu satırlarda günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yaşam dolu olan bu türkü birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye  okumak isterseniz Türküler ve Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu