Zeytin’in Eğlenceli Hikayesi

Bir zamanlar, yemyeşil bir ormanın yamacında, yükseklerde bir dağın eteğinde sevimli bir tilki ailesi ile yaşarmış. Bu ailedeki küçük tilkinin adı Zeytin’miş. Zeytin, annesi ve babasıyla birlikte sıcacık bir mağarada yaşar ve ormanın güzelliklerini keşfetmekten büyük keyif alırmış. Henüz yeni doğmuş olan, yiyecek aramayı ve yürümeyi henüz öğrenen Zeytin, sık sık mağaradan çıkar, rüzgarlı ve kayalıklı dağdan iner ve ormanda dolaşırmış. Günlerini bu şekilde geçiren Zeytin, dış dünyaya oldukça büyük bir merak beslermiş.

Zeytin, her sabah güneşin ilk ışıklarıyla birlikte uyanır ve annesi babasıyla ormanda dolaşmaya çıkarmış. Bir sabah, ormanda gezerken renkli kuşların melodilerini duymuş. Kuşların özgür, neşeli ve mutlu bir şekilde şarkı söylediklerini düşünmüş ve büyülenmiş.  Zeytin, kuşların bu özgürlüğünü ve neşesini görünce kendi hayatını düşünmüş.

Akşam olduğunda, ailesiyle mağaralarına döndüklerinde annesi, “Bugün neler gördün Zeytin?” diye sormuş. Zeytin sevinçle kuşları, özgürce ötüşüp cıvıldamalarını annesine heyecanla anlatmış. Annesi gülümsemiş ve şöyle demiş: “Evet, kuşlar özgürdür ama aileleriyle birlikte yaşadıkları ağaçlara dönerler. Aile, en büyük hazine ve en güvenli sığınaktır.”

Bu sözler, Zeytin’in kalbinde derin bir etki yaratmış. Kuşları gördükten sonra kendi hayatını göz önünden geçiren, neden onlar gibi şarkı söyleyemediğini merak eden Zeytin, annesinin bu sözleri ile asıl önemli olan şeyi fark etmiş.  Ailesinin değerini bir kez daha anlamış. Zeytin, her gece, mağarasından çıkar, mağaranın yakınlarındaki bir tepeye gider ve yıldızların altında ailesiyle beraber daha mutlu ve sağlıklı yaşamayı dilemiş. Onlar, birlikte geçirdikleri her anın değerini bilmeyi ve birbirlerine daima destek olmayı birbirlerine öğretmiş.

Zaman geçtikçe Zeytin büyümüş ve kendi ailesini kurmuş. Kendi yavrularına, ailesinin ve sevginin önemini anlatmış, onlara her zaman birlikte olmanın gücünü öğretmiş. Zeytin ve ailesinin bu sevgi dolu davranışı ormandaki diğer hayvan ailelerinin de dikkatini çekmiş. Zeytin, kendi çocuklarına sevginin önemini, birliğin gücünü sık sık anlatmaya, göstermeye devam etmiş. O günden sonra ormanda yaşayan tüm tilkiler, ailelerinin kıymetini daha iyi anlamış ve birbirlerine daha fazla bağlanmış.

Daha fazla uygu masalları makalesi için 4 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu