Zıpzıp’ın Vitaminleri Uyku Masalı

Bir zamanlar ormanın derinliklerinde yaşayan Zıpzıp adında minik bir tavşan varmış.

Sonbahar bitmiş rüzgarlar sert esmeye başlamış. Yağmurlu bir günde Zıpzıp ve arkadaşları dışarıda akşama kadar oyun oynayıp eğlenmişler. Yağmurda ıslandıklarını önemsemeden neşe içinde, vaktin nasıl geçtiğini bilmeden oyun oynamışlar.

Ertesi sabah Zıpzıp okula gitmek için erkenden uyanmış. Uyanmış uyanmasına ama bütün vücudu ağrıyormuş. Bir türlü yatağından kalkamamış. Kendini hiç iyi hissetmeyen Zıpzıp ne olduğunu anlayamamış. Üstelik bütün vücudu tir tir titriyormuş. Hemen yatağa girip üstünü sımsıkı örtmüş.

Annesi Zıpzıp’ın neden kalkmadığını merak etmiş. Yanına gittiğinde Zıpzıp’ ın titrediğini, ateşinin yükseldiğini görmüş.

Annesi Zıpzıp’a:

  • Zıpzıp sanırım üşütmüşsün. Ateşin çok yüksek o yüzden üstünü örtmemeliyiz demiş. Senin için vitaminli meyveler getireyim bunlar hastalığına iyi gelir, seni güçlendirir demiş.

Annesinin getirdiği meyveleri Zıpzıp yemek istemiyormuş. Hiç iştahı yokmuş.

Annesi Zıpzıpı alıp doktora götürmüş.  Doktor zıpzıpı bir güzel muayene etmiş.

  • Evet Zıpzıp üşütmüşsün ama hastalığı yenmek senin elinde demiş. Şimdi sana bir güzel ilaçlarını yazacağım. Bunları düzenli kullan. Sonra vitaminli meyvelerden bolca yemelisin. Özellikle de C vitamini bakımından zengin meyveleri yemeyi unutma demiş. Bunlar hastalandığında mikroplarla savaşırlar unutma sakın demiş.

Zıp zıp hemen eve gelip ilaçlarını düzenli bir şekilde içmiş. Doktorun söyledikleri aklına gelmiş. Ne demişti doktor” C vitamini bakımından zengin mi” demişti diye düşünmüş.

Annesinin yanına gidip vitaminin ne demek olduğunu sormuş.

Annesi:

– Bu çok güzel bir soru Zıpzıp demiş. Yediğimiz meyve, sebze ve yiyeceklerde A,B,C,D,K gibi bir sürü vitaminler vardır. Vücudumuzun kusursuz çalışması için hepsinin bir görevi ve faydası vardır demiş. Bunlardan yeterince almamız gerekir. Özellikle hasta olduğumuzda C vitamini bolca almamız gerekir demiş.

– Peki anneciğim C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur söyler misin demiş.

– Zıpzıp C vitamini birçok yiyecekte bulunur ama en çok mandalina ve portakal gibi meyvelerde daha fazladır demiş.

Zıp zıp O günden sonra bolca mandalina ve portakal tüketmiş. İlaçlarını da ihmal etmemiş.

Zıpzıp birkaç gün sonra kendini çok iyi hissetmeye başlamış. Artık okula gitmeye hazırmış.

Annesine ona hastayken çok iyi baktığı için teşekkür etmiş. Böyle vitaminli meyve ve sebzeler yarattığı için  Allah’a  şükür eden Zıpzıp bundan sonra kendisini daha iyi koruyacağına annesine söz vermiş. O günden sonra vitaminli meyve ve sebzeleri iştahla yemeye devam etmiş.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu