Ege’nin Uçma Hayali Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş… Develer müjdeci, pireler berber imiş. Küçük bir köyde çok okuyan ve yaşayan zeki bir çocuk varmış. Bu çocuğun adı Ege’ymiş. Ege çalışkan ve öğrenmeye heveslidir. Aklına ne gelirse hocasına sorarmış.

Ege’nin küçük yaşlardan itibaren kuşlara karşı özel bir ilgisi vardı. Ne zaman yalnız kalsa, kuşların uçmasını izlemek için bahçeye gidermiş. Hatta sık sık gözlem yapmak için köy dışına bile çıkıyor, kendisi için bir tepe buluyor ve kuşları daha yakından gözlemlemek için oraya tırmanıyormuş. Ege’nin babası ve annesi, çocuklarının kuşlarla neden bu kadar ilgilendiğini merak etmiş. Öte yandan Ege, bir gün “kuşların nasıl uçtuğunu merak ettiğini ve öğrenmek istediğini” söyleyerek. Anne ve babasına anlatmış.

Ege’nin kuşlara bu kadar ilgi duymasının tek bir nedeni varmış. Ege, kuşlar gibi gökyüzünde uçmak istiyormuş. Tüm dünyayı dolaşmak ve dünyayı yukarıdan görmek onun en büyük hayaliymiş. Bu rüyadan kimseye bahsetmeyen Ege, uçup kuşları seyredeceği günlerin hayalini kurmaya devam etmiş.

Günler geçtikçe Ege büyüdü ama hayalleri hiç değişmedi. Bir gün Ege’nin okuluna İrfan adına biri gelir. İrfan Bey pilot olduğunu söylerken, genellikle arkadaş sohbetlerine katılmayan Ege hemen oturduğu yerden fırladı:

Ege: İrfan Bey siz pilot musunuz?

İrfan bey “Evet, uzun süredir pilotluk yapıyorum” dedi.

Ege: Ben de çocukluğumdan beri hep uçmak isteyen, kuşları seyreden ve uçmanın hayalini kuran biriyim.’’ Dedi

İrfan Bey, Ege’ye yanına oturmasını işaret etti. Ege ve İrfan Bey birlikte uzun uzun sohbet ettiler. Ege yıllardır hayalini kurduğu uçma konusunda aklındaki tüm soruları heyecanla sordu ve İrfan Bey, Ege’nin tüm sorularına cevap verdi.

Ege hayali için ne yapacağını artık çok iyi bilmektedir. Okul hayatı boyunca istikrarlı, sorumlu ve çalışkan bir çocuk olmaya devam etti. Yıllar geçtikçe Ege hayali daha da büyüdü ve üniversiteye giriş sınavını geçti. Sınav sonuçları açıklandığında Ege, hayaline doğru ilk adımı atmış olmanın mutluluğunu yaşadı. İstediği üniversiteyi, istediği fakülteyi kazandı.

Ege çok çalışmaya devam etti ve pilot adayı olarak mezun oldu. İlk uçağını uçurduğunda yaşadığı mutluluk tarif edilemezdi. Ege yıllar içinde ülkenin en başarılı pilotlarından biri oldu. Okul yıllarında olduğu gibi iş hayatında da çok çalışkan ve kararlı bir insan oldu.

Ege masmavi gökyüzünde bulutların arasında uçarken kalbi sanki yerinden fırlayacak gibiydi. Çocukluk hayallerine sonunda kavuşmuştu.

Ege ne zaman uçsa kuşları seyreder ve uçağıyla gökyüzüne çıkarken gülümser. Kuşlar aracılığıyla keşfettiği havacılığa olan tutkusu, onu hayatının en mutlu eden işini bugün yapmasına olanak sağlamıştır.

Ege havada özgürlüğün tadını çıkarır; Uçuş olmayan günlerde, okulları ziyaret etmek için küçük kasabalara gider. Burada pilot olmak isteyen çocuklara yardım eder. Tıpkı İrfan Bey’in zamanında yaptığı gibi…

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu