Ormanların Hakimi Olmak İsteyen Kaplan Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş…Ormanın birinde gücüyle ve kuvvetiyle övünen bir kaplan varmış. Bu kaplan son derece gösteriş seven ve aslandan sonra ormanın hakimi olacağını düşünen biriymiş. Aslan önceleri elbette ormanın kralı olarak bunu pek ciddiye almamış. Daha sonraları bakmış görmüş ki kaplan iyiden iyiye böbürlenmeye başlamış. Bu böbürlenme giderek bir güç kazanma savaşına dönüşmüş.

Hırslı kaplan aslandan da güçlü olduğunu ve bir gün ormanın kralı olacağını her yerde söylüyormuş. Aslanın kulağına giden bu söylentiler, artık ciddi anlamda can sıkıcı olmaya başlamış ormanın kralı için. Her ne kadar aslanla bir güç mücadelesine girse de aslında kaplanı da seviyormuş içten içe. Kendisini bu hale getirmesine gerek olmadığını düşünüyormuş.

Kaplan tüm orman halkına aslanın dedikodusunu yapmaya başlamış. Aslında ormanı ne kadar kötü yönettiğini ve halkına kötü muamele yaptığını söyleyip duruyormuş. Aslan o kadar da güçlü biri değilmiş. Kendisi hem daha nazik hem de daha adil bir yönetici olacakmış herkese karşı. Günler böyle geçerken aslan birden rahatsızlanmış.

Hasta yatağındayken hala dedikodusunu yapan kaplanla görüşmek istiyormuş. Bu kadar büyüklenmesine gerek olmadığını anlatmak için kaplana gelmesi konusunda haber yollamış. Kaplan bu teklifi kabul etmiş. Aslanın yanına geldiğinde, iktidarın ve gücün elinde ve kaplanın ne kadar iyi bir yönetici olduğunu herkesin anlayacağını söylemiş. Bunu yaparken herkes kendisine seve seve itaat edecekmiş.

Aslan bunları söyleyen kaplanın yüzüne bakmış ve bu yaptığının ne kadar kibirli bir davranış olduğundan bahsetmiş. Bunca yıl ormanı yöneten biri olarak kendisinin hiç kimsenin dedikodusunu yapmadığını da sözlerine eklemiş. Dedikoducu ve bencil biri olsaymış, kendisine ormanın kralı denmeyeceği de zaten ortadaymış. Bir yerde iyi ve saygın biri olarak anılmak için kibirli davranışları bırakmanın gerekliliğini kaplana iyi niyetle anlatmış.

Kaplan, aslanın sözlerini önce ciddiye almamış ama sonra düşününce ne kadar doğru sözler sarf ettiğinin farkına varmış. Aslan iyileşmiş ve kaplanın en sevdiği ve bilge büyüğü olmuş. O günden sonra artık hırslarını ve kibrini bir kenara bırakıp bu çiftlikte tüm arkadaşlarıyla, hayatın tadını çıkarmaya başlamış.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu