Sessiz Arkadaşlık Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde pireler berber iken develer tellal iken ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken. Bir zamanlar uçsuz bucaksız bir diyar varmış.

Buraya “Periler Diyarı” denirmiş. Bu diyarda bir düzen varmış ve kimse bunu bozmazmış. Herkes işine saygı duyarmış bu yüzden sorumluluklar herkes tarafından yerine getirilirmiş. Bu diyarda yaşayan güzeller güzeli bir peri kızı yaşarmış. Bu kızın ismin kimse bilmezmiş.

Siyah kısa saçları olan bu güzel kız kimseyle konuşmaz ama işlerini de hiç aksatmazmış. Bu yüzden ona “Sır” derlermiş.

Bir gün Sır yine işinin başındayken, Kelvin diye bir erkek peri yanına gelmiş. Kelvin oldukça yakışıklı bir periymiş ve uzun zamandır “Sır niye tek başına duruyor acaba? Yanına gitsem benle konuşur mu?” diye düşünmeden edemiyormuş.

En son tanışmak için Sırla konuşmaya gitmiş. “Iıı merhaba Sır. Ben Kelvin, tanışmak ve arkadaş olmak için geldim yanına fakat herkes senin konuşmayacağını söyledi.” demiş utanarak.

Sır arkasını bile dönmeden işine devam etmiş. Kelvin pes etmeye niyeti olmadığı için bir kez daha söze girmiş.

“Konuşmayı sevmiyorsun sanırım. Doğru söylemişler ama istersen konuşmadan da anlaşabiliriz. Sessiz arkadaşlar oluruz. Ne dersin” demiş. Bu sefer Sır’ın dikkatini çekmeyi başarmıştı. Sır yavaşça arkasını dönüp merakla Kelvin’e bakmış. Kelvin açıklamak ister gibi tekrar konuşmaya başlamış.

“Eğer sende istersen konuşmadan benle arkadaşlık yapabilirsin. Ben konuşurum sen ise nasıl isterse öyle cevaplar verirsin.”. Sır bu fikir hoşuna gitmiş gibi gülümsemiş ve kafa sallamış. Bu durumdan mutlu olan Kelvin “ Peki o zaman. Akşamüstü Yoncalı Patika ’da dolaşmaya ne dersin?” diye sormuş.

Sır bu teklifi çok beğenmiş ve kafa sallamış. Kelvin görüşürüz diyerek Sır’ın yanından ayrılmış.

Akşamüstü anlaştıkları gibi Yoncalı Patika ‘ da buluşmuşlar. Yürürken Kelvin bir sürü şey anlatmış. Yaptığı işi, niye bu işi yaptığın, arkadaşlarıyla ortak çalışmalarını…

Konu niye Sır ile konuşmak istediğine geldiğinde;

“Seni sürekli tek başına görüyordum. Neden bizimle vakit geçirmediğini hep merak etmiştim. Ayrıca konuşmama sebebini de merak ediyordum. Herkes benle konuşmayacağını söylediği için yanına gelememiştim. Sabah merakıma daha fazla engel olamayıp geldim. Yeni bir arkadaşım oldu iyi ki gelmişim. Hem de sessiz arkadaşım.” demiş.

Sır onla arkadaş olmak hoşuna gittiği için gülümseyerek karşılık vermiş. Sır birden konuşmaya başlamış. “İyi ki geldin Kelvin. Bende sizle arkadaş olmayı istiyordum ama konuşmaya cesaret edemiyordum.” demiş.

Kelvin onun konuşmasının üstüne şok olmuş ama cevap vermeyi de ihmal etmemiş. “Ne zaman istersen konuşabilirsin. Konuşmak kendini ifade etmen için en önemli şey Sır. Bundan sonra konuşmaya ve bizim aramıza katılmaya ne dersin?” diye sormuş. Sır gülümseyerek “Tamamdır.

Bundan sonra bende sizinle vakit geçireceğim. Benimle konuşmaya geldiğin için teşekkür ederim Kelvin.” demiş. Biraz daha vakit geçirdikten sonra evlerine dönmüşler.

O günden sonra da Sır hiç sessiz kalmamış hatta çok cana yakın, herkesle konuşan, sevecen biri olmuş. Aynı zamanda Kelvin’in arkadaşlarıyla da yakın arkadaş olmuş ve sürekli onlarla birlikte vakit geçirmeye başlamış.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu