Altın Yumurtlayan Tavuk

Bir varmış, bir yokmuş. Çok eski zamanlarda çok fakir bir adam varmış. Köyde yaşayan bu fakir adam aslında çok iyi birisiymiş ama işleri hep ters gidiyormuş. Şansı hiç yokmuş. Hep çok çalışırmış. Elinden geleni yapmasına rağmen elinde hiç parası kalmazmış. Sabah akşam çalışmasına rağmen, hep parasızmış. Bir gün yine zengin bir adam için bir iş yapmış. Zengin adam yaptığı işi beğenince ona biraz para vermiş.
Demiş ki;
Sen çok iyi birisin. Üstelik çok da çalışkansın. Bu parayla kendine güzel bir şeyler alabilirsin.
Yumurta Hayali


Fakir adam parayı almış ve düşünmeye başlamış. Bu parayla ne alacağına karar vermeye çalışıyormuş. Bir yandan pazara doğru gidiyor, bir yandan da düşünüyormuş. Sonunda pazarda bir tavuk görmüş ve kendisi için onu satın almaya karar vermiş. Tavuk her gün yumurtlar ben de biraz para kazanırım diye düşünmüş. Dolaşmış dolaşmış ve sonunda kendisine güzel görünen bir tavuk satın almış. Uzun zamandır parası olmayan fakir adam bu tavuğu aldığı için çok sevinmiş.
Yumurtlamayan Tavuk


Adam tavuğu evine getirmiş ve kümese koymuş. Onu beslemiş, su vermiş ve ertesi sabah alacağı yumurtanın hayalini kurarak uyumuş. Sabah heyecanla uyanan adam hemen kümese koşmuş. Ama bir de ne görsün. Tavuk hiç bir şey yumurtlamamış. Kümeste yumurta bulamayan adam çok üzülmüş. Ama sabretmiş ve ertesi günü beklemiş. Bir gün daha geçmiş. Adam yine kümese gitmiş ve tavuğa bakmış. Ama tavuk bu sefer de hiç bir şey yumurtlamamış. Böyle böyle günler geçmiş, ama tavuk yumurtlamamaya devam etmiş. Adam yine ne kadar şansız olduğunu düşünmüş. Satın adlığı tavuk bile yumurtlamadığı için kendini daha da şanssız ve daha da mutsuz hissetmiş.
Altın Yumurta


Ama bir gün kümese gitmiş ve sevinç çığlıkları atarak çıkmış. Sevinçten ne yapacağını bilemeyerek çığlıklar atıyormuş. Onu görenler çok şaşırmış. Zavallı adamın sonunda fakirlikten ne yapacağını şaşırdığını ve delirdiğini zannetmişler. Ama aslında durum pek de öyle değilmiş. O gün kümese gittiğinde tavuğun yumurtladığını görmüş. Hem de ne yumurta? Bu tavuk aslında altın bir yumurta yumurtlamış. Adam da altın yumurtayı görünce çok sevinmiş tabi.


Açgözlülük
Artık fakir adamın hayatı tamamen değişmiş. Yıllardır hep parasız olduğu için ne yapacağını şaşırmış. Sürekli bir şeyler satın almaya ve parasını bol bol harcamaya başlamış. Onu görenler çok şaşırmış. Bu kadar çok para harcamasına bir anlam verememişler. Hatta birisi onu uyarmak istemiş. Bu kadar harcarsa sonunun kötü olduğunu söylemiş. Fakir adam para sahibi olunca daha çok hırslı ve açgözlü bir adam olmuş. Sürekli daha çok, hep daha çok parası olsun istemiş. Sonunda dayanamayıp tavuğu kesmeye karar vermiş. Eğer tavuğu keserse içindeki altın yumurtaların hepsini alabileceğini ve böylece çok daha fazla parası olacağını düşünmüş.
Paraları görünce gözü dönen ve artık çok açgözlü birisi olan fakir adam bir gün eline bıçağını almış ve tavuğu kesmiş. Ama hayali gerçekleşmemiş. Çünkü tavuğu kesince içinde yumurta olmadığını görmüş ve bir daha da altın yumurtası olmamış. Böylece eski yoksul hayatına geri dönmüş ve açgözlülüğünün bedelini ağır bir şekilde ödemiş.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu