Büyük Çiftlik Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir köyün içinde kocaman bir çiftlik varmış. Bu çiftlikte yediden yetmişe bir sürü hayvan yaşarmış. Çiftliğin çoğu tavuklar, kazlar, ördekler gibi hayvanlardan oluşuyormuş.

O kadar çok tavuk ve ördek varmış ki yumurtladıkları zaman yumurtaları bile karışırmış. Birde bu çiftliğin güzel mi güzel, sarı saçlı, uzun boylu sahibi varmış. Çiftliğin sahibi bu kız, sabah olduğunda yumurtaları toplamaya gittiğinde yumurtaların arasından değişik bir yumurta fark etmiş.

Sonra kız, “Aman Allah’ım! Bu nasıl yumurta ilk defa böyle yumurta görüyorum” demiş. O yumurtayı alıp saklamış, yarın olmuş ve yeniden yumurta toplamaya gittiğinde bir başka tavuğun altında da başka bir renkte benekli bir yumurta varmış.

Çiftliğin sahibi o yumurtayı da alıp diğer yumurtanın yanına koymuş, yarın olduğunda yine bir bakmış yine aynı yumurtadan. Kız kendi kendine” bu aralar neler oluyor burada? Tavuklarım neden böyle yumurtalar yumurtlamaya başladı ki?” diye sormuş.

Kız kümese bir kamera koymayı düşünmüş ve kümesin en gizli bölüme küçük bir kamera yerleştirmiş. İki gün sonra kamerayı alıp izlemek için evine götürmüş. Daha sonra kamerayı açmış ve sessizce kümeste neler olduğunu öğrenmek için izlemeye başlamış.

Birkaç saat izledikten sonra pır diye bir şey uçup duruyormuş. Defalarca geri sarmasına rağmen ne olduğunu tam anlayamamış.

Günler sonra yine aynı yumurtalar birikmeye başlayınca kız, bir akıl düşünmüş, yumurtaların hepsini alıp bir tane tavuğun altına koymuş ve içinden civciv mi? Yoksa başka bir şey mi çıkacak diye beklemiş.

Üç hafta bekledikten sonra, çiftliğin sahibi kümese gitmiş ve “cikkk cikk” diye öten bir ses duyup tavuğunu kaldırmış, bir bakmış minik minik tüyü olmayan kuşlar.

Çiftliğin sahibi çok şaşırmış ve “demek bunlar kuş yavruları! Peki neden günlerce anneleri buraya yumurtladı ki?” deyip araştırmaya başlamış.

Çiftliğin sahibi kümesin etrafını temizlerken, o kuşların annesi kuş, kızın omzuna bir anda konuvermiş. Kız çok şaşırarak “sen miydin o gizli gizli yumurtlayıp kaçan?” kuş da sanki bir şeyler anlatmaya çalışıyordu.

Kuş, kızın etrafında adeta dört dönüyormuş. Hava da ileri geri uçarak kızı bir yere götürmek istiyormuş sanki. Çiftliğin sahibi kız, şaşkın ve meraklı gözlerle kuşun yaptığı hareketleri anlamaya çalışıyormuş. Kuş kızın anlamadığı anlayarak, uçarak uzaklaşmış oradan.

Aradan bir gün geçmiş ve aynı kuş yine gelerek kızın omzuna tekrardan konmuş. Çiftliğin sahibi, “sanki bana bir şey demeye çalışıyor gibisin! Acaba derdin ne?” demiş.

Kuş da yine havada ileri doğru uçarken kızın kendisini takip etmesini istiyormuş. Çiftliğin sahibi, kuş uçarken onu takip etmeye başlamış. Uzun bir süre gitmişler ve kız kuşun girdiği ormana girdiğinde ne görsün! Tüm orman yerle bir olmuş, ormancılar ağaçları kesmişler.

Ormanda kuşlar için yuva yapacak hiçbir yer bırakmamışlar. Kız çok üzülmüş ve ağlamış “Demek bu yüzden sen günlerce benim kümesime yumurtladın.” demiş.

Kız ormanda ki bütün kuşları peşine takıp kendi çiftliğine götürmüş ve kuşlarla birlikte binlerce yuva yapmışlar. Her taraf cıvıl cıvıl, kuş sesleriyle donanmış.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu