Çelik Tencere ve Toprak Tencere Masalı

Bir zamanlar büyük bir ülkenin, şatosunda yaşayan iki tencere vardı. Bu tencerelerden birisi çelik diğeri ise topraktan yapılmıştı. Her gün bu tencerelerde çeşit çeşit yemekler yapılırdı. Akşam olunca tencereler yıkanıp, kurulanır, yerine konulurdu. Bu her gün böyle devam edip giderdi. Bu tencereler çok iyi iki arkadaştı. Aralarında bazen konuşurlardı. Çelik tencerenin hayalinde hep dünyayı dolaşmak vardı. Toprak tencereye birlikte dünyayı dolaşmayı teklif etti. Ancak toprak tencere burada kalmasının daha mantıklı ve güvenli olduğunu söyledi.

Çelik tencereye:

  • Maalesef arkadaşım ben uzun yolculuğa çıkamam. Ne kadar kırılgan olduğumu biliyorsun. En ufacık darbede paramparça olurum. Demiş.

Çelik tencere toprak tencereye dönerek:

  • Düşündüğün şeye bak. Bunun senin gezmeni engellemesine izin vermemelisin. Hem ben senin yanındayım. Sana zarar gelmesine asla izin vermem. Ben sana çok iyi bakacağım. Eğer zor bir şeyle karşılaşırsan araya girip engel olurum merak etme diyerek ısrar etmiş.

Çelik tencerenin ısrarlarına daha fazla dayanamayan toprak tencere sonunda kabul etmiş. Ancak içi hiç rahat değilmiş.

Yine o gün de son kez yemekler pişirilmiş, bulaşıklar yıkanmış tencereler yerine konulmuş. Çelik tencere ve toprak tencerenin mutfakta geçirdikleri son günleriymiş. Ertesi gün sabah erkenden çelik tencere ve toprak tencere yola koyulmuşlar.

İki tencere bir o yana bir bu yana sarsıla sarsıla birbirlerine çarpa çarpa ilerlemeye çalışmışlar.

Toprak tencere çelik tencereye dönerek:

  • Hey arkadaşım ne olursun biraz dinlenelim. Çünkü ben de derman kalmadı. Ben bu yolculuk için hiç uygun değilim. İstersen sen yoluna devam et ben geri dönmek istiyorum demiş.

Çelik tencere halinden memnunmuş.

  • Saçmalama sakın biz bu yola birlikte çıktık. Geri dönüp beni yalnız başıma mı bırakmayı düşünüyorsun yoksa demiş.

Toprak tencere ne kadar gitmek istemese de arkadaşına kıyamamış ve yolculuğa devam etmişler.

Yine bir o yana, bir bu yana, sallana sallana, sağa sola çarpa çarpa giderken toprak tencere daha fazla dayanamamış. Önce çatlamış. Bir diğer sarsıntıda da binlerce parçaya bölünmüş.

Maalesef arkadaşının ısrarı toprak tencerenin sonunu getirmiş.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin 1 Yaş Masalları ve Hikayeleri Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu