Dört Mevsim Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar birbirleri ile iyi geçinen dört arkadaş varmış. İnsanlar bunlara mevsimler dermiş. Bir gün bu dört arkadaşın arasında büyük bir tartışma çıkmış. Bu tartışma yüzünden araları iyice açılmış. Herkes insanlar arasında en çok sevilen mevsimin kendisi olduğunu söylemiş.

İlkbahar,

  • Bu dünyadaki en çok sevilen mevsim benim. İnsanlar benim gelişimi dört gözle bekler. Geldiğimde tüm doğa canlanır, kuşlar ötüşür, çiçekler ve ağaçlar tomurcuk açar, herkes çok mutlu olur” demiş.

Bu sözleri duyan Yaz çılgına dönmüş. İlkbahara itiraz etmiş.

  • Asıl İnsanların en çok sevdiği mevsim Yazdır. Ben geldiğimde havalar ısınır, insanlar cıvıl cıvıl, neşe içinde dışarıda oynar. Denize gidip, tatilin tadını çıkarırlar. Benim sayemde meyve ve sebzeler olgunlaşırlar” demiş.

Yazın söylediklerine bu sefer de sonbahar karşı çıkmış.

  • Asıl en çok sevilen mevsim benim. Benim gelişimle yağmurlar yağar, ağaçlar yapraklarını döker, insanlar manzaramı izlemek için dağlara çıkarlar. Sonbaharın gelmesiyle okulunu özleyen çocuklar, okuluna kavuşurlar” diye övünmüş.

Kış diğerlerinin dediklerini iyice düşünmüş. Kendi mevsimi gelince belki biraz havalar soğur, insanlar biraz üşürmüş ama onunda anlatmaya değer birçok iyi özelliği varmış. Arkadaşlarının söylediklerine daha fazla dayanamayıp oda söze girmiş.

  • Ben de en az sizin kadar sevilirim. Kış mevsimi gelip, kar yağdığında bütün insanlar çocuklar gibi sevinir. Çocuklar kartopu oynar, kardan adam yaparlar.  Sobanın başında kestaneler pişirilir, en tatlı sohbetler benim sayemde yapılır. Üstelik tüm tabiat kışın gelmesiyle güzel bir uyku çekip, dinlenir. İlkbahara tazelenmiş olarak girer, yağan kar sayesinde barajlar dolar, kimse susuz kalmaz” demiş.

Tüm mevsimler böyle tartışırken en sonunda bir kararda anlaşmışlar.

Tüm mevsimlerin dünyamız için gerekli olduğuna, hiçbirinin bir diğerinin yerine geçmeyeceğine karar vermişler. İnsanlar her mevsim, o mevsim şartlarına göre mutlu olurlarmış. Dört arkadaş bu tartışmanın gereksiz olduğunu anlayıp tekrar barışmışlar.

O günden sonra mevsimler kendi görevlerini eksiksiz yerine getirmiş. Birbirlerine bir sonraki mevsimin gelişini müjdelemiş.

O günden sonra aralarında bir daha hiç tartışma olmamış. Huzur ve mutluluk içinde sonsuza kadar yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için bebek masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu