Ebabil Kuşları Kâbe’yi Koruyor

İslamiyet’ten öncesi bir zamandı. Habeşistan Krallığı’na ait Yemen Valisi Ebrehe, bir gün Kâbe’yi ziyaret etti. O dönemde Araplar akın akın Kâbe’yi ziyaret ediyordu. Bunu gören Ebrehe Kâbe’ye ziyarete gelen Arapları çekmek üzere San’a adı verilen şehre muhteşem görünüme sahip bir kilise yaptırdı. Bu kiliseye Kulleys adı verildi.

Oldukça koyu bir Hristiyan olan Ebrehe, Hristiyanlığı yaymak için Kâbe’yi yıkmak istedi. Çünkü Ebrehe Kâbe’yi Hristiyanlığı yayma konusu üzerinde bir engel olarak görüyordu. Bunun için Ebrehe, Kâbe’yi yıkma düşüncesini gerçekleştirmek için fillerden kurulu büyük bir ordu ile Mekke’ye doğru hareket etti. Bu ordunun içinde Mamut isimli bir fil de vardı.

Ordusuna çokça güvenen ve neticenin istediği şekilde gerçekleşeceğinden emin olan Yemen Valisi Ebrehe, Mekke’ye vardı. Mekke çevresinde gezinen develer vardı. Ebrehe, bu develeri ordugâha getirtti. Bu develerin arasında Hz. Peygamber (s.a.v.) dedesi Abdulmuttalib’in 200 devesi de vardı. Ebrehe, Abdulmuttalib’e bir elçi gönderip savaşmaya gelmediğini ve sadece Kâbe’yi yıkmaya geldiğini bildirdi. Karşı koyan olmazsa kendilerine dokunulmayacağı söylendi.

Abdulmuttalib ordugâha gelerek sadece develerini istedi. Bu durumu garipseyen Ebrehe’ye Abdulmuttalib kendisinin sadece develerin sahibi olduğunu ve Kâbe’nin sahibinin Kâbe’yi koruyacağını söyledi. Bunun üzerine Abdulmuttalib develerini aldı ve Kâbe’ye gidip koruması için Allah’a dua etti. Sonrasında ise halka şehrin dışına çıkmalarını, dağlara ve vadilere gitmelerini söyledi.

Bir gün sonra Ebrehe ordusuna hücum emri verdi. Fakat askerlerin önünde bulunan Mamut isimli fil, yerinden kımıldamadı. Askerler de ne yaptılarsa onu kımıldatma konusunda çaresiz kaldılar. Sonrasında ise gökyüzünde Ebabil kuşları belirdi. Bu kuşlar, askerlerin üzerine taşlaşmış çamur yağdırmaya başladılar. Böylece Ebrehe’nin fil ordusu büyük bir yenilgi almış oldu.

Bu sayede yapmış oldukları planları boşa çıkan ve ordusu perişan olan Ebrehe, kendisi gibi sağ kalan askerleriyle birlikte Yemen’e geri dönmek zorunda kaldı. Bir süre sonrasında da Ebrehe öldü.

O zamanlar yaşanan bu fil olayı ile birlikte, Kâbe’nin sahibi Kâbe’yi korudu ve hiçbir güç onu yıkmaya güç yetiremedi.                                                                       

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Gerçek Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu