Genç Adam ve Su Perisi Masalı

Geçmiş zamanın birinde büyükçe bir nehrin bir kıyısında yaşayan bir “Su Perisi” varmış. Bu Su Perisi ihtiyacı olan herkese yardım edip ihtiyaç sahiplerinin sıkıntılarını giderirmiş. İhtiyaç sahipleri, sıkıntılarını giderdiği için Su Perisi’ne hem hayran hem de çokça minnettarmış.

Su Perisi’nden haberdar olan birçok kişi, onun hakkında anlatılan şeylerin gerçek olmadığını ve tüm bunların bir hurafeden öteye gitmediğini düşünürmüş. Bunun gerçek olduğunu ise sadece bu tür olaylara birebir şahit olan kişiler anlarmış.

Su Perisi, kendi varlığına inanmayarak onu test etmek için çağıran kişilere uğramazmış ve o kişileri direkt olarak listesinden çıkarırmış. Gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine ise hiç düşünmeden yardım eder ve onların tüm ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde giderirmiş.

Su Perisi’nin varlığından haberdar olmayan bir ihtiyaç sahibi bir aile varmış. Bu aile bir dağın eteğinde herkesten uzak bir kulübede yaşarmış. Mevsim kış olduğu için havalar soğuk ve yağmurlu imiş. Bu kulübede genç bir adam yaşarmış. Kendi haline mütevazı bir hayat geçiren bu genç adam, padişahın kızına âşık olmuş. Onu düşünmediği tek bir anı dahi yokmuş. Onu düşünmekten gözleri uykuya hasret kalmış. Onunla evlenip yuva kurmanın imkânsız olduğunu anlamış.

Genç adam, bir gün kasabada gezinirken Su Perisi’nin varlığından haberdar olmuş. Dillerde her daim onun adı zikrediliyormuş. Bunun masaldan öte bir şey olduğunu anlamış. Ondan başkasının ona yardım edemeyeceğinin de farkına varmış.

Bir gece Su Perisi’ne seslenmiş. Bu sesleniş esnasında olduğu yerde uykuya dalmış ve gözlerini açtığında kendisini büyükçe bir nehrin kıyısında bulmuş. Hemen doğrulmuş ve etrafa bakınırken birden karşısında Su Perisi’ni görmüş. Su Perisi ona bakarak: “Seni buraya getiren mesele nedir genç adam?” diye sormuş.

Genç adam, durumunu en ince detayına varıncaya kadar Su Perisi’ne anlatmış. Su Perisi, genç adamın samimiyetine inanmış ve ona yardım etmeye karar vermiş. Peri, genç adamın yüzüne bir şeyler okuyarak onu geldiği şekilde olması gerektiği yere göndermiş. Genç adam, gözlerini açmış ve kendisini sarayın odalarından birinde bulmuş. Padişah yanına gelmiş genç adamın ve genç adama, düğün için hazırlık yapmasını söylemiş. Genç adam, olanlara inanamamış ve fakat bu dileği kısa süre içinde gerçek olmuş. Genç adam, padişahın kızı ile evlenip güzel bir yuva kurmuş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

7 Yaş Masalları

8 Yaş Masalları

9 Yaş Masalları  

10 Yaş Masalları

Yeni Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu