İki Küs Prensesin Barışma Şöleni Masalı

Bir varmış bir yokmuş…Çok güzel bir ülkenin kralının, birbirinden güzel iki kızı varmış. Güzelliklerine diyecek yokmuş da birbirleriyle anlaşmaları oldukça zormuş bu genç kızların. Birbirlerinin çiçekli fistanlarını, aynalarını, yazmalarını kıskanıp sudan bahanelerle kavga ederlermiş. Sarayın içinde didişme, inatlaşma, bağrışma eksik olmazmış. Kral bu duruma üzülmekle birlikte, artık genç kız olan iki kardeşin bir yerde durulacağına kanaat getiriyormuş.

Evlilik çağları gelen genç kızlar artık beyaz atlı prenslerini bulma zamanları geldiğinde, iki kardeş biraz yakınlaşmaya başlamışlar. İki çevre ülkenin prensleri, yakında bu prensesleri istemeye gelecekmiş. Bu nedenle artık kavga etmenin manasını göremiyorlarmış. Belki de uzak ülkelere gidip, birbirlerini bir daha hiç göremeyecek olmanın zorluğunu, kafalarında kurup durmuşlar günlerce.

Babaları kızların hayatlarındaki bu değişikliği görüp, içten içe gülümsüyormuş sadece. Çünkü kardeşlik bağlarının bu sayede düzeleceğini düşünmeye başlamış. Birbirlerinin entarilerini kesmekten, altınlarını, zümrütlerini saklamaktan zevk alan bu iki durmaz durulmaz kız, artık evde sessiz sakin geziniyorlarmış. Düğün günü gelip çattığında, iki kız kardeş birbirinden ayrılmak istememiş.

Yemekler yenilmiş, içkiler içilmiş. Şölen devam ederken, kızlar bir yandan mutlu bir yandan hüzünlüymüşler. Bunu fark eden baba, topluluğun önüne çıkıp konuşmayı doğru bulmuş. Kral herkesin ortasına çıkınca, prensesler babalarının bu düğünün şanına yakışan bir konuşma yapacağını anlamışlar. Kral iki sevgili kızının gözlerine bakarak, yanlarına davet etmiş kendilerini. Kızlar gelinliklerini sürüye sürüye babalarının yanına gelmişler.

Babaları geçmişteki incir çekirdeğinin doldurmayacak kavgaların üzerinden tatlı tatlı geçmiş bilerek. İkisinin birbiriyle anlaşamadıkları günlerin bile, bir aradayken ne kadar kıymetli olduğundan bahsetmiş. Yaşlı babaları öldüğünde birbirlerinin daha fazla yanında olmaları gerektiğini ve sevgi bağlarının eksilmemesi gerektiğini, uzunca anlatmış herkesin içinde.

Şölende duygusal dakikalar yaşanırken, kız kardeşler birbirlerine, babalarına ve topluluğa, bir daha hiç küsmeyeceklerinin sözünü vermişler. Kavga ettikleri, uzun zaman küs kaldıkları konuların ne kadar saçma olduğunun farkına varıp, birbirlerine uzun uzun sarılmışlar. Herkes onları tebrik ederken, eşleri de gelip onları tebrik etmişler. Böylece hayatlarını tatlı ve keyifli yaşamanın önemini, ilerde çocuklarına, hatta torunlarına anlatmaya, hayatları boyunca devam etmişler.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu