Küçük Kırlangıcın Masalı

Bir zamanlar göçmen kuşlardan olan kalabalık bir kırlangıç sürüsü varmış.

Kırlangıçlar dışarısı soğumaya başladığı zaman ısınmak için sıcak ülkelere uçarlarmış. Havalar tekrar ısındığında kırlangıçlar tekrar dönerlermiş.

Bu kırlangıçların içinde hava soğumadan ailesiyle birlikte sıcak ülkelere göç etmek isteyen küçük bir kırlangıç varmış.

Bir sabah güneş gökyüzünde yükselirken hava yavaş yavaş soğurken küçük kırlangıç ve ailesi ormandaki yuvalarından havalanmışlar. Küçük Kırlangıç Henüz daha yükseklere ulaşmadan alçaktan derken küçük beyaz bir tavşanın büyük bir kartaldan kaçtığını görmüş. Kartal büyük pençeleri ile tavşanı neredeyse yakalıyormuş.

Küçük kırlangıç tereddüt etmeden yardıma muhtaç tavşana yardım etmeye karar verip sürüden ayrılmış. Tavşanın yerine kendini koyup böyle bir durumda olsa kendisine de yardım edilmesini çok istermiş. Annesi de yardıma muhtaçlara muhakkak yardım edilmesini öğütlermiş. Bunu hatırlayıp tavşanın yanına uçmuş.

Tavşana dönüp,

  • Hemen saklanacak bir yer bulmalısın. Arkanda çok büyük bir kartal var” diye uyarmış.

Tavşan hemen dağın içindeki küçük bir kayanın arasına saklanmış.

Avının kaçmasına sebep olan kırlangıcı gören kartal, bu seferde kırlangıcı kovalamaya başlamış.

Küçük kırlangıç çok cesur davranmış. Onu tavşandan daha fazla uzaklaştırmak için oyalamış. Ağaçların arasında bir o yana, bir bu yana uçup kafasını karıştırmış. Küçük kırlangıç dalların arasındaki yaprakların içine saklanmış. Küçük kırlangıç kartalın kendisini yaprakların içinde görmeyeceğini sanmış. Ancak kartal bir anda karşısına pençelerini göstererek çıkmış. Tam saldıracakken kartalın karşısına kocaman bir kırlangıç sürüsü çıkmış. Kartalı oradan kovalayıp küçük kırlangıcı kurtarmışlar.

Büyük ailesini karşısında gören küçük kırlangıç çok mutlu olmuş. Kendisini kurtarmaya geldikleri için çok memnunmuş.

Annesi küçük kırlangıcına sarılıp bu cesur davranışından dolayı onu tebrik etmiş.

Kendisini cesurca kurtaran kırlangıcı gören tavşan gelip kırlangıca teşekkür etmiş.

O günden sonra tavşan ve kırlangıç çok iyi arkadaş olmuşlar. Ancak küçük kırlangıç ve ailesi sıcak ülkelere gitmek için yaptıkları yolculuğa çıkmak zorundaymış. Küçük tavşana veda edip havalanmış.

Birbirleri ile dostluklarını asla unutmayan küçük kırlangıç ve minik tavşan yaz geldiğinde tekrar ormanda birlikte oynamışlar.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu