Masallara İnanmayan Mavi Balık Masalı

Bir zamanlar masmavi okyanusların derinliklerinde mavi bir balık yaşarmış. Bu mavi balık büyüklerinden masallar dinlemeyi çok severmiş.

Büyükler masallar anlattıkça o hayallere dalarmış. Küçükken bütün masallar ona çok gerçekçi gelirmiş. Ama gün geçip de büyümeye başladığı zaman artık masalların gerçek olmadığını anlamış. Büyüklerinin bugüne kadar anlattığı her şeyin yalan olduğunu düşünüp herkese küsmüş. Bugüne kadar kendisini uyuttuklarını düşünmüş.

Kimseye güveni kalmayan mavi balık doğup büyüdüğü bu yerlerden gitmeye karar vermiş. Buradan gidecek ve tüm gerçeği kendisi öğrenecekmiş.

Mavi balık günlerce yüzmüş yüzmüş. Yorulduğu yerlerde deniz mercanlarının arasında uyumuş. Acıktığı yerde bulduğu yosunlardan yemiş.

Mavi balık günlerce yüzmüş yüzmesine ama nereye gideceğini ve gerçeği nasıl öğreneceğini bilmiyormuş. Kendisinde büyük bir yalnızlık duygusu hissetmiş.

Yine de herkese kırgın olan mavi balık kendisini anlayacak bir balığın olduğuna inanıyormuş.

Yine günlerden bir gün mavi balık nereye yüzdüğünü bilmeden giderken uzaklardan çok hoş bir ses duymuş. Sesin geldiği yöne doğru gidip baktığında büyük bir balık sürüsünün şarkı söylediğini görmüş.

Şarkının sözleri ile adeta büyülenen Mavi Balık sürünün yanına gitmiş. Şarkının bitmesini bekleyen mavi balık, küçük bir balığın yanına gidip bu şarkıyı nereden öğrendiklerini sormuş. Küçük balık “Öğrenmek istiyorsan bizimle gelmelisin” demiş.

Sürüye katılan mavi balık küçük balığın yanında günlerce yüzmüş. Artık yorgunluktan takati kalmayan mavi balık, küçük balığa daha fazla yüzemeyeceğini söylemiş. Küçük balık sessizce beklemesini söylemiş. Bütün balıklar adeta heykel gibi donarak bir şeyleri bekliyorlarmış. İşte tam bu sırada okyanusun ortasında büyülü bir ses duyulmuş. Bir anda

ortaya elmas gibi parlak solungaçları olan renkleriyle adeta büyüleyen birbirinden güzel deniz kızları çıkmış.

Deniz kızları hep bir ağızdan sürünün de daha önce söylediği büyülü şarkıyı söylemeye başlamışlar.

Mavi balık gördükleri karşısında çok şaşırmış. Demek büyüklerinden dinlediği masallarda geçen deniz kızları hep yalan değilmiş. Küçük balık sayesinde bunu anlamış.

Küçük balık mavi balığa, “Bazı masallar gerçektir gitmezsen ve inanmazsan asla göremezsin” demiş.

Mavi balık masallarında gerçek olabileceğini anlamış. O günden sonra yuvasına dönüp yine en sevdiği masalları dinlemeye başlamış.

Daha fazla uyku masalları makalesi için bebek masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu