Minik Büşra Sayıları Öğreniyor Masalı

Bir gün küçük Büşra annesi ve babasıyla dışarıda oynamaya gider. Dışarıda oynayan küçük çocukları görünce çok sevinen Büşra aralarına katılmak ister. Annesi ve babası Büşra’yı kocaman bir parka götürmüştü. Bu parkta çeşitli oyunlar vardı. Herkesin severek oynadığı bir oyun Büşra’nın çok ilgisini çekti. Bu oyun sayılarla oynanıyordu. Minik Büşra diğer çocuklara oyuna katılmak istediğini söyledi. Kendinden yaşça büyük olan bu çocuklar önce ona rakamları bilip bilmediğini sordu. Fakat Büşra henüz rakamları bilmiyordu. Ama oyuna kısa süre içerisinde alışabileceğini söyledi. Fakat bu isteğini kabul etmediler. Çünkü rakamları bilmek gerekiyordu. Ama Büşra henüz birden üçe kadar sayabiliyordu.

Büşra oyuna katılamadığı için çok mutsuzdu. Aslında uzaktan nasıl oynatıldığını görmüştü. İzin verselerdi Büşra’da onlarla birlikte oynayabilirdi. Bu konuya çok kafayı takan minik Büşra sayıların tamamını öğrenmeye karar verdi. Anne ve babasını giderek sayıları öğretmesini istedi. Onlar da rahatlıkla sayıları öğrenebilmesi için Büşra’yı bazı taktikler önerdi. Bu taktikler çok işe yaradı.

Büşra kendi odasına bütün rakamları kocaman bir kağıda yazarak renkli kalemlerle içlerini boyadı. Her gün bu rakamlara bakıyor ve ezberlemeye çalışıyordu. Rakamlar duvarda asılı olduğu için gece yatarken ve sabah kalkarken sürekli bu rakamları görüyordu. Bu uygulama kolayca rakamları ezberlemesine yardımcı olmuştu. Büşra’nın azmi gerçekten rakamları ezberleye bilmesine yetti. Kendi yaşıtları henüz saymayı bilmezken Büşra bütün rakamları artık ezbere biliyordu.

Büşra yine bir gün daha önce gittiği büyük parka tekrardan gitti. Aynı oyunu oynayan arkadaşlarını görerek yanlarına gitti. Artık rakamları bildiğini ve oyuna katılmak istediğini söyledi. Arkadaşları bu duruma çok şaşırdı. Kısa süre içerisinde bu kadar rakamı öğrenebilmesi imkansızdı. Büşra’yı denemek istediklerini söylediler. Daha sonra oyunun lideri Büşra’yı bir fırsat verdi. Büşra’nın toplamda iki hakkı vardı. Eğer bu iki hakkını kullanır ve hala oyunu oynayamazsa aralarına alınmayacaktı. Fakat Büşra hiçbir hakkını kullanmadı ve tek seferde oyunu oynayarak bütün arkadaşlarını şaşırttı.

Büşra oynadığı bu oyunu çok sevdi. Hatta herkes grubunda Büşra’yı ister oldu. Çünkü Büşra bu oyunda oldukça iyiydi. Her geçen gün biraz daha tecrübe kazandı. Bu sayede matematiğe olan ilgisi arttı. Okulda ise arkadaşlarından her zaman bir adım önde oldu. Okula başladığında da merakının meyvesini yemiş oldu. Çünkü matematikte herkesten öndeydi.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu