Minik Farenin Pişmanlığı Masalı

Minik fare bir gün çok acıkmış ve evde yiyecek hiçbir şey bulamamış. Durum böyleyken dışarı çıkıp yemek aramak istemiş. Daha sonra etrafta aranmaya başlamış. Bir evin mutfağına girmiş. Bir de ne görsün masanın üzerinde kocaman bir peynir. İştahla peynire doğru giderken yakalanmış. Evin sahipleri onu görmüş ve çığlık atmaya başlamış. Sonra gidip bir köşeye saklanmış. O kadar korkmuş ki ne yapacağını bilememiş.

Farenin ailesi onu evde bulamayınca çok merak etmiş. Nerede olduğunu aramak için dışarı çıkmışlar. Fakat hiçbir iz yokmuş. Belli bir süre geçmiş ve artık iyice panik yapmaya başlamışlar. Farenin nerede olduğunu bulsalar gidip hemen alacaklarmış.

Fare saklandığı delikte birkaç gün kalmış. Dışarı çıkmaya cesaret edemiyormuş. Zaten korkudan sahipleri evi terk etmiş. Birkaç gün evi ilaçlayıp gitmişler. Bu sırada farenin öleceğini düşünmüşler. Fakat fare zehirden hiç etkilenmemiş. Yanlışlıkla böcek ilacı kullanmışlar. Yaşlı oldukları için ilacın üzerinde yazanı okuyamamışlar. İyi ki de okuyamamışlar. Yoksa fare ölebilirmiş. Neyse ki onlar evden gittikten sonra bir gece evden çıkmaya karar vermiş minik fare. Evden çıkar çıkmaz hemen kendi yuvasına doğru koşmuş.

Ailesi fareyi karşısında görünce o kadar sevinmiş ki. Dünyalar resmen onların olmuş. Neler yaşadığını anlatmak için toplanmışlar. Bu duruma çok kızan farenin annesi böyle bir şey yaşayacağını tahmin etmiş. Çünkü minik oğlunun boğazı hiç durmuyormuş. Başına açtığı işin sonuçları çok daha ağır olabilirmiş. Bu yüzden annesi onu uyarmış. Artık dışarıya asla ailesiz çıkmayacakmış. Hatasının farkına varan fare kendi kendine yemek yapmayı öğrenmiş.

Evde vakit geçiren fare dışarı tek başına çıkmamak için ailesinden yardım istemiş. Çünkü dışarıda birçok tehlike varmış. Ama ailesi bu tehlikelerin farkında olduğu için ona her detaydan bahsetmiş. Bu sayede fare nerelerden zarar geleceğini öğrenmiş. Dışarıda daha dikkatli olmaya başlamış. Ailesine haber vermeden dışarı çıktığı için çok pişmanmış. Bir daha asla böyle bir şey yapmayacakmış. Annesinden özür dilemiş ve artık o ne derse onu yapacakmış. Çünkü dışarısı tehlikeliymiş ve bu tehlikelerle başa çıkamazmış.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu