Okçu İle Aslan Masalı

Günlerden bir gün kullandığı ok ile tüm insanlar tarafından tanınan ve avcılığı ile ün salmış bir adam varmış. Adamın namı o kadar yayılmış ki avlanmak için ormana gittiğinde tüm orman halkı kaçışır ormanda kimsecikler kalmazmış. Okçunun insanlar arasındaki bu namı ne kadar fazlaysa aynı derecede hayvanlar arasında da avcılığıyla oldukça ün kazanmış bir avcı varmış. O da ormanlar kralı aslanmış.


Avcının ormana gelmesiyle tüm orman halkı kaçışmış ama sadece bu cesur aslan kaçmayıp ona karşı koymuş. Aslanın bu karşı koymasına sevinen avcı “bu sefer kolay bir av olacak, hazır ol sana bir haberci gönderiyorum” demiş ve yayına yerleştirdiği oku fırlatarak aslanı vur. Okla yaralanan aslan acı içinde hemen yakınındaki çalılığa saklanmış ve burada karşısına tilki çıkmış.


Aslanın bu güçsüz durumunun farkına varan kurnaz tilkinin aklına hemen bir fikir gelmiş. Ormanda herkesin korktuğu bu cesur avcıdan kurtulmak için eline bir fırsat geçmiştir tilkinin. O da hemen bu fırsatı değerlendirmek için aslana çıkıp savaşmasını ve onun çok güçlü olduğunu söyleyerek onu cesaretlendirmeye çalışmış.


Tilkinin bu kurnaz fikrinin hemen anlayan aslan “hayır, senin sözlerin beni kandıramaz” demiş.
“Bana gen bir haberci bile böylesine zarar verdiyse, o haberciyi gönderen kişi kim bilir ne kadar tehlikelidir, benim onunla başa çıkmam imkansız” demiş.


Kendimizden daha güçsüz ve cesaretsiz kişiler bizi kışkırtmaya çalışıyorsa ancak onun bir çıkarı olduğu içindir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bence kısa devamıda olmalı sanki devamı var ama devam sayfaları yırtılmış bence devamı gelmelidir☺

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu